UTW
  • Aktualności
  • Ogłoszenia
  • Informacje
    • O nas
    • Statut
    • Władze Stowatzyszenia
    • Deklaracje
    • Sprawozdania
    • Historia
    • Nasza twórczość
  • Zajęcia
    • Harmonogramy
    • Regulamin
    • Wykładowcy
    • Program
    • Organizacja
  • Wydarzenia
    • Kongres
    • Jubileusz 20-lecia
  • FESTIWAL
    • Nyski Festiwal Senioralny 2023
    • Nyski Festiwal Senioralny 2024
    • Nyski Festiwal Senioralny 2025
  • Archiwum
    • Aktualności
    • Ogłoszenia
  • Kontakt

Uniwersytet Trzeciego Wieku

im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie

w Nysie

Rok Akademicki 2024/2025


12 Maj

" ... Podróżowanie uczy skromności. Widzisz jak niewiele miejsca zajmujesz na świecie ..."
/ Gustawe Flaubert /

W dniach 28 - 29.04.2025r. Pani Prezes Urszula Barbara Struś zorganizowała wycieczkę dla uczestników UTW w Nysie do Plastinarium w Guben. Pogoda była piękna, słoneczna. Żartowaliśmy, że Pani Prezes ma jakieś układy na górze, bo jak do tej pory, przy każdym wyjeździe, pogoda była imponująca. Pierwsza przygoda to piesza wędrówka po zabytkowym Parku Mużakowskim wpisanym na listę Światowych Zabytków UNESCO. Park ten leży na pograniczu polsko - niemieckim nad rzeką Nysą Łużycką. Te piękne krajobrazy po obu stronach rzeki kryją niesamowite bogactwa historyczne, z przepięknym pałacem, odbijającym się w lustrze wody a brzegi łączą urokliwe mosty. Jest to jeden z najciekawszych przykładów w całej Europie wzorowany na ogrodach angielskich. Przyciąga tysiące fanów pieszych jak i fanów rowerowych. Stare zabytkowe drzewa i wciąż dosadzane nowe, kamienne ławeczki drogi, ścieżki i strumyki robiły wrażenie i stwarzały niezapomniany klimat. Wyjazd o tej porze, to był trafny moment, bo mogliśmy podziwiać naturę budzącą się do życia. Drzewa przyodziewały się w szaty o różnych odcieniach zieleni i czerwieni. Łąki strojne w kwiaty złocieni i łany rabat tulipanowych, dopasowane do nazw ogrodów. Wszystko to działało jak balsam i ukojenie duszy. Z parku udaliśmy się do zabytkowego kościoła farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi. Ten ogromny kościół posiada słynną, unikatową barokową bibliotekę. W niej zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, by skorzystać z przekazywanej nam wiedzy. Pod wieczór udaliśmy się do Pałacu w Brodach, gdzie mieliśmy zakwaterowanie i czekała na nas pyszna obiadokolacja. Wieczorem dla chętnych, nie zmęczonych urządziliśmy sobie małe spotkanie przy kawie i słodkościach w kawiarence. Zamek w którym przebywaliśmy, to bardzo klimatyczne miejsce, wyjątkowe, gdzie duch historii przeplata się z nowoczesnością. Po porannym śniadaniu tak zwanego szwedzkiego stołu, udaliśmy się do Plastinarium w Guben.
Miejsce to pokazuje przełomową metodę konserwacji zwaną plastynacją, została w 1977roku wynaleziona i opatentowana przez Doktora Gunthera von Hagensa i wciąż udoskonalana. Ciągły rozwój technologii plastynacji pozwala dziś na trwałą konserwację nawet największych zwierząt. Jest to też podróż przez ludzkie ciało i poznanie nieco bliżej tajemnicy życia. Zaglądasz w obce ciało i odkrywasz swoje własne w całkiem nowy sposób. Ale najwyższym celem jest uświadomienie, jak ważną rolę dla zachowania funkcji organizmu, ma zdrowy tryb życia. Pokazane płuco palacza, wątroba i trzustka alkoholika dała do myślenia...
Końcowym etapem zwiedzania była Zielona Góra ze słynną zielonogórską Palmiarnią. W niej mogliśmy podziwiać unikatowe egzotyczne rośliny i taras widokowy. W tejże Palmiarni mieści się także restauracja i kawiarnia, więc kto chętny skorzystał, delektując się kawą i słodkim "co nieco".
Na koniec naszej wycieczki mieliśmy trochę wolnego czasu na spacer po Zielonej Górze lub zakup pamiątek i powrót do swoich miejsc zamieszkania. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że wycieczka była udana, bardzo dobrze zorganizowana, choć godzinowo napięta, ale daliśmy radę.
Było radośnie, było wesoło, dużo uśmiechów i rozmów. Poznawanie Siebie nawzajem, zawiązywanie nowych przyjaźni, bardzo dobrze owocowało i stwarzało cudowną atmosferę. Napomknąć też należy, że była z nami grupka zaprzyjaźnionych Osób z Niemodlina. Fantastyczni ludzie, często z nami wyjeżdżający.
Wciąż głodni przygód, chcemy odkrywać nowe miejsca by kolekcjonować piękne wspomnienia. Bo przecież takie wycieczki dostarczają nam nowego wigoru i wciąż żartujemy , że chce się nam chcieć nowych przygód, nowych wyzwań. Na zakończenie w imieniu nas wszystkich składam serdeczne podziękowania dla Pani Prezes Barbary Struś, dla Pana przewodnika, który dostarczał nam informacje i szczególnie dla Pana kierowcy, który bezpiecznie dowoził nas do miejsc zwiedzania i szczęśliwie dowiózł na miejsce, nie możemy również zapomnieć o wiceprezesie Ryszardzie Doleckiem, któremu również dziękujemy za trwały zapis naszego wyjazdu. Oklaski i brawa dla Was i brawa z podziękowaniem dla koleżanek i kolegów.

Krystyna Wajdzik


11 Maj

Bezpieczne społeczeństwo

6 maja odbyło się posiedzenie Rady Doradczej ds. Przedsiębiorczości przy Staroście Nyskim. Tym razem tematem przewodnim było przekazanie przez Starostę Nyskiego Daniela Palimąkę, planów działań na rok 2025 Starostwa w zakresie bezpieczeństwa i odporności społecznej na terenie powiatu nyskiego w związku z wdrażaniem Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie cywilnej. W trakcie obrad dyskutowano na temat jak najlepiej przygotować społeczeństwo do sytuacji kryzysowych. Dyrektor OCRG w Opolu Michał Wojczyszyn omówił dostępne formy wsparcia dla przedsiębiorców i stowarzyszeń. Przedstawicielka UTW z Nysy Józefa Ziemnik zaproponowała, aby opracować formy działań dedykowanych też seniorom, np. informatory i cykle pogadanek o systemach i sygnałach alarmowych czy instrukcje jak bezpiecznie reagować na różnorodne zagrożenia. Pan Starosta stwierdził, że prace takie już się rozpoczęły i w tym roku mieszkańcy powiatu będą mogli skorzystać z tych materiałów.

Józefa Ziemnik


09 Maj

Święto Konstytucji 3 Maja w Nysie

3 maja przed pomnikiem „Patriotom Polskim” odbyły się nyskie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Bazylice św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki w Nysie. Została tam odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po mszy poczty sztandarowe, liczne delegacje oraz mieszkańcy Nysy przeszli na Plac Kopernika pod pomnik „Patriotom Polskim”, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
W tej podniosłej uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie.

Alina Szczerska


22 Kwiecień

ZAKOPANE

W dniach 19. 03. do 23. 03.2025r. oraz w dniach 09.04. do 13. 04. 2025r. Odbyły się dwie pięciodniowe wycieczki dla uczestników UTW do Ochotnicy Dolnej , gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pensjonacie "LUBAŃ". ( Udział brały osoby z grupą inwalidzką i osoby samotne) Wyjazd był autokarem z Opola w towarzystwie przewodnika z ogromną wiedzą i dobrym przekazem.
Pierwszej grupie pogoda dopisała, było ciepło, wiosennie i słonecznie. Druga grupa przeżyła wszystkie pory roku. Słońce, deszcz i śnieg, ale pogoda ducha im dopisywała. Każdy dzień wycieczki był dobrze zaplanowany, co do godziny, a będąc w dobrym towarzystwie nie można było się nudzić, dlatego czas szybko mijał.
Góry to niemi nauczyciele, uczą nas pokory, miłości i szacunku do nich. Są jednocześnie zachwytem , tajemnicą, ale też i grozą.
Bardzo urzekł nas spacer Doliną Białej Wody. Dotykając śladów stóp minionych epok, to uczucie, które na zawsze pozostanie w pamięci. A patrząc z doliny na potęgę szczytów górskich, zatykał dech w piersiach.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Muzeum Pienińskiego, gdzie została zgromadzona ogromna ilość pamiątek , sięgające nawet czasów pierwszych osadników tzw. grup łemkowskich a także Rusinów. Przewodniczka dużo czasu poświęciła wiadomościom powstania szczawnickiego z 1944 roku.
Dobrych i interesujących wiadomości dostarczył nam również Tatrzański Park Narodowy w Centrum Edukacji Przyrodniczej. W trójwymiarowym obrazie mogliśmy podziwiać wszystkie zwierzęta zamieszkujące tamtejsze tereny i lasy. W Zakopanym spędziliśmy cały dzień. Mogliśmy podziwiać z bliska skocznie narciarskie. Zrobiły na nas duże wrażenie, bo zobaczyć na żywo, to wyobraźnia zaczyna inaczej działać, z jak dużą wysokością muszą mierzyć się skoczkowie, by oddać dobry skok. Po smacznym objedzie w Zakopanem wjechaliśmy kolejką szynową na Gubałówkę. Pierwsza grupa miała niesamowicie piękne widoki. Góry w słońcu wyglądały majestatycznie, a niewzruszony "Śpiący Rycerz" spokojnie wylegiwał się na szczycie. Druga grupa nie miała możliwości oglądać takich widoków, bo było zachmurzone i padał deszcz.
Godnym uwagi był również mały drewniany kościół pw. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z XV wieku. Ciekawostką jest to, że bohaterowie serialu "Janosik"... Janosik z Maryną brali w tymże kościele filmowy ślub.
Nie sposób też pominąć zwiedzania Osady Czorsztyn w Kluszowicach jak i przepięknego zamku i wozowni w Nidzicy, a także zapory wodnej w Czorsztynie. W pensjonacie w którym mieszkaliśmy odbyło się także spotkanie i warsztaty z Panią psycholog. Po przedstawieniu się, każdy z nas opowiedział coś o sobie i swoich marzeniach. Były to bardzo spokojne, wesołe i luźne rozmowy. Każdego wieczoru po kolacji był czas dla nas. Mogliśmy wspólnie śpiewać, snuć różne opowieści, pograć w karty z przyjaznym nastawieniem do siebie.
Należy jeszcze nadmienić, że wyżywienie było wyśmienite, apetyczne i do woli. Pięć dni szybko przeminęło i żal było odjeżdżać. Ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy. To były wspaniałe wycieczki, które zostaną na długo w pamięci, będą miłym wspomnieniem, bo cóż może być piękniejszego jak chodzenie śladami przodków gór i zostawić na pięknych zakątkach swoje ślady. Zwiedzać , obserwować i podziwiać, to cudowne uczucie dla tych, którzy kochają naturę i lubią zaglądać w duszę minionych czasów, bo piękno wypływa z naszego wnętrza, nowym spojrzeniem na miniony czas. Wycieczki urzekły nas wszystkich i z wielką przyjemnością będziemy długo wspominać.
Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania za mile spędzony czas, a także dla przewodnika i Pana kierowcy, który nas szczęśliwie dowiózł na miejsce. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „NieSamiDzielni” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.

Krystyna Wajdzik


17 Kwiecień

POKOLENIE SENIORÓW DLA POKOLENIA DRUGIEJ SZANSY

W murach Zakładu Karnego w Nysie w dniu 15.04.2025r., odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięć zarówno osadzonym, jak i jego gościom. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie, zaprezentowali swój artystyczny dorobek, łącząc pokolenia i łamiąc bariery dzięki sile kultury i emocji.
Seniorzy przygotowali dla osadzonych program artystyczny pełen muzyki, śmiechu, a przede wszystkim - żywego kontaktu z drugim człowiekiem. Ich występ nie tylko dostarczył rozrywki, ale stał się również pretekstem do zadumy. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem - osadzeni z zainteresowaniem śledzili każdy punkt programu, a po jego zakończeniu nie brakowało podziękowań i wyrazów uznania. To wydarzenie pokazało, że kultura ma moc docierania do każdego - niezależnie od wieku czy życiowej drogi. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie po raz kolejny udowodnił, że aktywność i pasja nie mają granic. Seniorzy nie tylko dali pokaz swoich talentów, ale także pokazali, jak wiele można przekazać poprzez autentyczność i życzliwość. Ich obecność niosła ze sobą ciepło, zrozumienie i otwartość - wartości, których tak bardzo potrzeba w każdym miejscu, także za więziennymi murami. Seniorzy zaprezentowali program, który pokazał, że starość może być piękna, twórcza i pełna pasji. Ich występ wypełniła muzyka,humor, a przede wszystkim - AUTENTYCZNOŚĆ i SERDECZNOŚĆ.
Artyści z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie udowodnili, że "jesień życia" może być czasem, który inspiruje i daje nadzieję innym.

"Wiek to tylko liczba. Liczy się to, co nosimy w sercu" - Sophia Loren

tekst i zdjęcia: mł. chor. Agnieszka Wilisowska-Bielak



07 Kwiecień

Relacja z Spartakiady Seniorów w Paczkowie – 5 kwietnia 2025 roku

5 kwietnia 2025 roku, Paczków stał się miejscem niezwykłej rywalizacji, radości i wspólnego świętowania aktywności fizycznej seniorów. Spartakiada Seniorów rozpoczęła się o godzinie 11:00 w hali sportowej w Paczkowie, a obecni byli zaproszeni goście oraz licznie przybyli zawodnicy i kibice.Po serdecznym przywitaniu przez organizatorów, na scenie pojawiły się seniorki z Paczkowa, które rozpoczęły wydarzenie dwoma tańcami. Ich występ wzbudził entuzjazm wśród publiczności, wprowadzając wszystkich w atmosferę radości i energii, która towarzyszyła przez cały dzień.
Spartakiada przyciągnęła zespoły z różnych miejscowości. W rywalizacji udział wzięli przedstawiciele Nysy, dwóch zespołów z Paczkowa, dwóch zespołów z Czech, Głuchołaz, Niemodlina, Korfantowa, Ząbkowic oraz Złotego Stoku. Każda z drużyn zaprezentowała wyjątkową energię, zaangażowanie i ducha sportowej rywalizacji. W programie spartakiady znalazły się różnorodne konkurencje, które dostarczały zarówno emocji, jak i uśmiechu. Uczestnicy, pomimo wieku, wykazali się niesamowitą sprawnością, determinacją oraz wzajemnym wsparciem. W konkurencjach zespołowych i indywidualnych można było zobaczyć zarówno rywalizację, jak i szczytowy moment przyjaźni między uczestnikami z różnych regionów. Na boisku panowała świetna atmosfera, a publiczność gorąco dopingowała swoich faworytów. Przez cały dzień nie brakowało pozytywnej energii, a także uśmiechów na twarzach seniorów, którzy pokazali, że wiek to tylko liczba, a prawdziwa pasja do sportu nie zna granic.
Spartakiada Seniorów w Paczkowie to doskonała okazja do integracji, wymiany doświadczeń i radosnego spędzenia czasu w gronie osób, które pomimo upływających lat wciąż potrafią cieszyć się z aktywności fizycznej. Po zakończeniu rywalizacji organizatorzy wręczyli pamiątkowe medale i dyplomy wszystkim uczestnikom, a na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek.
Nasza reprezentacja została vice mistrzami spartakiady ustępując nieznacznie zespołowi z Paczkowa
To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy udowodnili, że wiek to tylko liczba, a aktywność fizyczna może stać się pasją na całe życie.

Urszula Barbara Struś


06 Kwiecień

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Rozwoju UTW w Nysie

W środę 2 kwietnia w sali wykładowej PANS w Nysie odbyło się Walne Zgromadzenie członków SR UTW w Nysie. Oprócz grupy seniorów na spotkaniu gościł również dr inż. Piotr Bernat reprezentujący PANS w Nysie. Zebranie otworzyła prezes UTW p. Urszula Barbara Struś, która po przywitaniu wszystkich przybyłych złożyła podziękowanie całemu zarządowi, liderom klubów i wszystkim wolontariuszom za wkład pracy na rzecz SR UTW w 2024 roku.
Na początku przystąpiono do wyboru przewodniczącej obrad. Prezes UTW zaproponowała, aby przewodniczącą obrad została p. Irena Sosulska, która przejęła prowadzenie całego zebrania. Po wybraniu Komisji Protokolarnej i Skrutacyjnej przystąpiono do przedstawiania sprawozdań. Sprawozdanie merytoryczne jak również plan działań na rok bieżący przedstawiła Prezes korzystając z prezentacji przygotowanej przez p. Ryszarda Doleckiego. Sprawozdanie finansowe omówiła p. Alina Szczerska, która również zapoznała zebranych z planowanymi wydatkami na bieżący rok. Po przedstawieniu sprawozdania z prac Komisji Rewizyjnej przez p. Danutę Początek, zebrani na sali jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi. Kolejnym punktem było sprawozdanie z prac Rady Programowej omówione przez p. Michalinę Danutę Podgórni. Na koniec spotkania głos zabrali: dr inż. Piotr Bernat, który pogratulował zarządowi wyników całorocznej pracy w ramach wolontariatu na rzecz SR UTW jak również życzył dużo zdrowia i sił w realizacji planowanych zamierzeń oraz Jerzy Lichosik członek zarządu UTW, który złożył podziękowanie dla byłej Prezes UTW Józefy Ziemnik za przygotowanie sprawozdania merytorycznego za 2024 rok i całokształt pracy na rzecz SR UTW w 2024.

Renata Lakner


03 Kwiecień

WARSZTATY SZYDEŁKOWANIA DLA DOROSŁYCH

Członkinie klubu dziewiarskiego pn. "Na drutach i szydełkiem" wzięły udział w Wielkanocnych Warsztatach Szydełkowania, które odbyły się 29 marca br. w Muzeum Powiatowym w Nysie przy współudziale Zakładu Karnego w Nysie.
Podczas tego spotkania można było poznać tajniki szydełkowania baranków wielkanocnych, dowiedzieć się gdzie szukać inspiracji, jak czytać schematy i przede wszystkim z jakich włóczek można wyszydełkować piękne zabawki. Na koniec szkolenia uczestnicy zostali obdarowani przepięknymi barankami wielkanocnymi.

Renata Lakner



14 Marzec

Z kulturą mi do twarzy

14 marca 2025 roku w ramach organizowanego przez Zespół Placówek Specjalnych dla Zespołu Edukacyjno – Terapeutycznego konkursu pt. „Z kulturą mi do twarzy” chór „Melodia” działający przy UTW w Nysie został poproszony o wykonanie kilku piosenek. W repertuarze znalazły się utwory głównie z lat 60-tych i 70-tych takich wykonawców jak: M. Koterbska, M. Rodowicz, A. Jantar, Z. Wodecki i A. Rosiewicz.
Publiczność: dzieci klas 1-8 i personel szkoły już od pierwszych dźwięków bardzo żywiołowo reagowała, włączała się do śpiewu i nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Na zakończenie w ramach podziękowania każdy z chórzystów został obdarowany zrobionym ręcznie kwiatkiem – piękną różą. Było to bardzo ciekawe spotkanie międzypokoleniowe. Dzieci miały okazje poznać piosenki, z czasów młodości ich babć i dziadków oraz sylwetki wykonawców, którzy w ówczesnych czasach byli bardzo popularni. Chórzyści z kolei mieli okazję zaśpiewać przed bardzo wymagającą i wspaniałą publicznością – dziećmi. Myślę, że uczniowie jak i wykonawcy przeżyli fantastyczną muzyczną przygodę.
Po koncercie Dyrektor szkoły, Pan Jacek Tyczka podziękował prowadzącej chór Pani Ewie Wróblewskiej i wszystkim chórzystom za wspaniały występ. Spotkanie przebiegło w serdecznej, wesołej atmosferze. Duże podziękowania należą się paniom nauczycielkom: Pani Marcie, Pani Ewelinie i Pani Marioli, za ogrom pracy włożony w przygotowanie tej uroczystości i za zorganizowanie dla chórzystów słodkiego poczęstunku.
Dziękujemy za zaproszenie, mając nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy. Nadmienić również należy, że był to pierwszy koncert, na którym panie chórzystki zaprezentowały się w nieco innych niż zwykle strojach i trzeba przyznać, że wyglądały bardzo atrakcyjnie.

Beata Wiśniewska


11 Marzec

Występ w Dzienny Dom Pobytu w Nysie

" ... Najlepszym nauczycielem jest doświadczenie,
a nikt nie ma go więcej niż seniorzy..."

/ Tony Robbinsa /

10 marca 2025r. Dzienny Dom Pobytu w Nysie zorganizował dla swoich podopiecznych uroczyste święto z okazji "Dnia Kobiet" i "Dnia Mężczyzn". Przy pięknych dekoracjach przygotowano poczęstunek, pyszne ciasto, kawa herbata i owoce. Dla każdego była czekolada i goździki, które to przywoływały wspomnienia dawnych PRL-owskich lat, gdzie symbolem tego dnia był wręczany dla kobiet właśnie goździk. Choć kwiaty te znów powracają do łask. Są po prostu piękne. W związku z tym uroczystym wydarzeniem, Zespół Wokalny "REMEDIUM" , działający od zeszłego roku przy UTW w Nysie, który to również współpracuje z Dziennym Domem Pobytu, wystąpił gościnnie ze swoim repertuarem piosenek nawiązujących do lat minionych, do lat młodości.
Piosenki były strzałem w dziesiątkę, bo seniorzy znając ich treść, przyłączali się do nucenia, pełni radości, zadumy i uśmiechu.
Atmosfera była wspaniała. Wielkimi brawami nagrodzono występ zespołu. Takie chwile to niezapomniane chwile, bo seniorzy czują się doceniani, potrzebni i mają chęć życia, życia w uśmiechu i radości.
Seniorzy to wspaniali ludzie, pełni doświadczeń i mądrości. Im to właśnie należy się duży szacunek i godność przyjaznego życia.
Dbajmy więc o siebie, wzajemnie dzielmy się dobrocią, nie tylko od święta, ale i na co dzień, a świat wypięknieje...
Taki dzień zapadnie na długo w pamięci...

Krystyna Wajdzik


05 Marzec

NIECODZIENNA WIZYTA

4 marca br. nyską jednostkę odwiedziły gościnie Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie, aby uczestniczyć w zajęciach kulturalno-oświatowych poświęconych szydełkowaniu skierowanych do skazanych z tutejszego zakładu karnego.
Odwiedziny miały bardzo wyjątkowy charakter, łączyły bowiem we wspólnych działaniach osoby pokoleniowo starsze, posiadające bogate życiowe doświadczenie oraz osadzonych, którzy często borykają się z trudnościami związanymi z odosobnieniem i izolacją. Stało się ono również doskonałą okazją na wzajemne poznanie się i przełamanie stereotypów, a także dało uczestnikom możliwość kreatywnego spędzenia czasu i nabycia nowych umiejętności. I... jestem przekonana, że to się nam udało !!!
Warsztaty i wspólnie spędzony czas pozwoliły uczestnikom na refleksję nad różnymi aspektami życia: czasem spędzonym na wolności, decyzjami, które prowadzą do więzienia, ale także nad szansą na zmianę i odbudowę życia. Tego rodzaju inicjatywy są bardzo cenne, ponieważ pokazują, że edukacja, solidarność międzypokoleniowa i empatia mogą działać jako skuteczne narzędzia w procesie zmiany, zarówno dla osadzonych, jak i osób starszych. Pozwoliły również na przełamywanie barier i stereotypów społecznych.
Osadzeni w ramach podziękowania przygotowali dla swoich gości po skromnym upominku oraz w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet wręczyli wykonane przez siebie kartki okolicznościowe.
Wspólnie spędzony podczas warsztatów czas pokazał, że współpraca międzypokoleniowa i wzajemne wsparcie są kluczowe w dążeniu do budowania bardziej zrównoważonego społeczeństwa. Wspólna praca, rozmowa, nawiązane więzi, pozwalają otworzyć drzwi do zmiany na lepsze - dla osób starszych, osadzonych, czy całej społeczności.

tekst i zdjęcia: mł. chor. Agnieszka Wilisowska-Bielak


03 Marzec

Powróćmy jak za dawnych lat – zabawa karnawałowa

W blasku migoczących świateł i przy dźwiękach niezapomnianych melodii, Restauracja Kasia wypełniła się magią dawnych lat. Karnawałowa zabawa słuchaczy UTW pod hasłem „Powróćmy jak za dawnych lat” była prawdziwą podróżą w czasie – do epoki elegancji, szyku i niezapomnianych wspomnień.
Już od progu gości witała ciepła, niemal rodzinna atmosfera. Uśmiechy na twarzach, serdeczne uściski i serdeczne rozmowy wypełniły wnętrze restauracji. Wszyscy ubrani w starannie przygotowane stroje, z których wiele było inspirowanych dawnymi dekadami.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów wieczoru był wybór najciekawszego stroju. Kreatywność uczestników nie miała granic – od eleganckich sukni z lat 20 przez kolorowe stylizacje z lat 70, aż po stroje zainspirowane klasycznymi filmami. Wybór był nie lada wyzwaniem, ale ostatecznie nagrodzono najbardziej oryginalne i zjawiskowe kreacje, co wywołało burzę oklasków. Nie zabrakło również tańców – parkiet ani na chwile nie opustoszał, gdy unosiła się muzyka. Walce, tanga i szalone rock’n’rolle przeniosły wszystkich w czasy młodości. Muzyka na żywo dopełniła atmosfery i sprawiła, że nogi same rwały się do tańca.
Zabawa karnawałowa w restauracji Kasia była czymś więcej niż wydarzeniem – była dowodem na to, że duch młodości nie zna wieku. Słuchacze UTW pokazali, że potrafią bawić się jak za dawnych lat, z pasją i radością, które inspirują każdego, kto miał szczęście być częścią tego wieczoru.

Urszula Barbara Struś


27 Luty

Wieczór z poezją Zbigniewa Herberta

Dnia 25 lutego 2025 roku na małej scenie Nyskiego Domu Kultury, Teatr Poezji Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie przedstawił spektakl pt. „Cogito – wieczór z poezją Zbigniewa Herberta. Autorką scenariusza i reżyserem była, prowadząca grupę teatralną, Pani Michalina Danuta Podgórni. Na wstępie Pani Michalina Danuta Podgórni przybliżyła publiczności sylwetkę wielkiego poety i charakter jego twórczości. Przedstawiła w dużym skrócie najważniejsze fakty z życia poety oraz dorobek poetycki jaki zostawił po sobie. Następnie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać wierszy pochodzących z tomu „Hermes, pies i gwiazda”, a przede wszystkim z piątego tomu wierszy Herberta „Pan Cogito” Interpretacja wierszy przeplatana niezwykłą muzyką Niccolo Paganiniego wprowadziła odbiorców w niezwykły nastrój. W przedstawionych wierszach można było odnaleźć ślady biografii poety, jego rodzinnych wspomnień, podróży i codziennych przeżyć. Pan Cogito to swoiste alter ego twórcy, który niejednokrotnie wyrażał swoje poglądy, przemyślenia i spostrzeżenia na temat otaczającej go rzeczywistości za pośrednictwem wykreowanej przez siebie persony Pana Cogito. Persona ma silne podstawy etyczne, m in „postawę wyprostowaną”, którą można rozumieć jako trzymanie się moralnych zasad niezależnie od okoliczności. Cogito wciela się w rolę mędrca, etyka i nauczyciela. Na zakończenie Pani Alicja Świerczek przy gitarowym akompaniamencie wykonała utwór „Guziki” skomponowany do tekstu wiersza Zbigniew Herberta. O tym, że takie spotkania są potrzebne nyskiej społeczności i że ludzie kochają poezję świadczy choćby fakt, że widownia była wypełniona do ostatniego miejsca, a po spektaklu publiczność nagrodziła występujących owacjami na stojąco. Pani prezes UTW Urszula Barbara Struś oraz Z-ca Pani Prezes, Pani Renata Lakner podziękowały Pani Michalinie Danucie Podgórni, oraz całej grupie aktorów za piękną ucztę duchową. Podziękowania były również skierowanie do Pań: Urszuli Barbary Struś, Ewy Morel i oraz do Pana Ryszarda Doleckiego za pomoc w przygotowaniu spektaklu.

Beata Wiśniewska


26 Luty

Romeo i Julia

Wrocław znów przyciągnął uwagę teatromanów, uczestników UTW w Nysie, a to za sprawą niezwykłego spektaklu w Teatrze Muzycznym Capitol, w którym uczestniczyliśmy w czwartek 20 lutego b.r.
Spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Jana Klaty, przyniósł odświeżającą interpretację dzieła Szekspira, a zarazem wzbudził skrajne emocje wśród naszych słuchaczy - ale czyż nie o to chodzi w sztuce? Zamierzenie reżysera brzmiało następująco: "Unikamy dosłowności miejsca i epoki". Reżyser podjął ryzykowne decyzje i stworzył interpretację „Romea i Juli”, dzięki której my widzowie spojrzeliśmy na tę samą historię w odmienny sposób, co skłoniło nas go do niejednej refleksji.
Spektakl w którym uczestniczyliśmy to teatralne wydarzenie, które z pewnością zostanie przez nas na długo zapamiętane. Warto było uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Elżbieta Muszyńska


24 Luty


20 Luty

Turniej w kręgle

Z okazji 50-lecia UTW w Polsce studenci Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku zorganizowali I. Paczkowski Turniej w Kręgle Drużyn UTW . W dniu 15 II 2025 o godz.11.00, po serdecznym powitaniu przez Jolantę Kalisz Prezesa UTW Paczków, rozpoczęliśmy nasze zmagania. Startowało 9 czteroosobowych drużyn. Rozgrywki były dobrze zorganizowane i przebiegały bardzo sprawnie. Zwycięstwo odniosła drużyna gospodarzy ale UTW Nysa też stanęła na podium zajmując 3. miejsce.
Zawodnicy walczyli ambitnie, rozgrywki były zacięte, ale było też dużo radości. Na zakończenie uczestnikom rozdano: puchary dla zwycięzców i nagrody pocieszenia dla pozostałych zawodników.

Basia Czarnecka


17 Luty

Zaproszenie

Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie ma zaszczyt zaprosić na spektakl Teatru poezji „Cogito – wieczór z poezją Zbigniewa Herberta”, który odbędzie się w dniu 25 lutego 2025 r. o godz. 17:00 w Nyskim Domu Kultury (mała scena)

Renata Lakner


10 Luty

RELAX W WODACH TERMALNYCH

28 stycznia kolejny już raz liczna grupa członków UTW wybrała się do Velkich Losin aby zrelaksować się w termalnych wodach siarkowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się basen z siedziskami i leżankami do hydromasażu oraz basen termalny z najcieplejszą wodą siarkową. Wiele osób mogło też popływać w dużym basenie ze sztuczną falą. W związku z tym, że pogoda nam sprzyjała mogliśmy skorzystać również z basenu panoramicznego. W radosnej i życzliwej atmosferze bardzo szybko minęły cztery godziny. Wszyscy wróciliśmy zdrowi i zadowoleni z miło spędzonego czasu. Duże podziękowanie dla Basi, która zatroszczyła się o każdy punkt programu i obiecała, że niebawem zorganizuje następny wyjazd. Czekamy z utęsknieniem.

Renata Lakner


09 Luty

SYMPOZJUM NAUKOWE

29 stycznia 2025 roku odbyło się SYMPOZJUM NAUKOWE INNOWACYJNY UTW - Wolontariat Kompetencji w Sali Senatu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.
Przedstawiciele Uniwersytetów z województwa opolskiego, a także dolnośląskiego przedstawili cykliczne działania UTW w kontekście planów na 2025 oraz nowości jakie miały miejsce w 2024 roku.

Urszula Barbara Struś


31 Styczeń


22 Styczeń

Razem z WOŚP

Członkinie klubu dziewiarskiego pn.”Na drutach i szydełkiem” z początkiem stycznia rozpoczęły naukę dziergania maskotek aby aktywnie wspomóc 33 Finał WOŚP.
Z radością i zapałem przystąpiono do szydełkowania przeróżnych maskotek, a podczas nauki wykorzystywano doświadczenie koleżanek z klubu jak również wspomagano się internetowymi rozwiązaniami. Misie, lalki, dinozaury i inne zwierzaki wyszły przepiękne, wzbudzając podziw rodziny i znajomych. Wszystkie zabawki będzie można zakupić 26 stycznia podczas Finału w sklepiku WOŚP w Hali Sportowej na ulicy Sudeckiej, a cały dochód zasili konto WOŚP.
Zapraszamy wszystkich chętnych na zakupy.

Renata Lakner


21 Styczeń

WARSZTATY SZYDEŁKOWANIA DLA DOROSŁYCH

Członkinie klubu dziewiarskiego pn. "Na drutach i szydełkiem" na zaproszenie Zakładu Karnego w Nysie i Nyskiego Domu Kultury wzięły udział w Warsztatach Szydełkowania dla dorosłych, które odbyły się 11 stycznia w kawiarence NDK. Podczas tego spotkania uczestnicy dowiedzieli się, co można wyczarować na szydełku, gdzie szukać inspiracji, jak czytać schematy i przede wszystkim z jakich włóczek można wyszydełkować piękne zabawki. Z uśmiechem na twarzy przystąpiono do nauki wykorzystując doświadczenia prowadzących warsztaty. Wszyscy uczestnicy zostali oczarowani światem amigurumi, oryginalnymi maskotkami zwierząt, które wywołają uśmiech osób w każdym wieku.

Renata Lakner


20 Styczeń

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” oraz Klub Malarski działające w naszym Uniwersytecie aktywnie włączają się w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Członkinie Klubów podarowały na aukcję wykonane przez siebie prace:

  • malowane własnoręcznie obrazy, 
  • wykonane metodą mixmediową: notesy i szkatułki, ramki  oraz obraz „Leśny anioł’; 
  • filiżanki ozdobione ze spodeczkami ręcznie malowane techniką tuszy alkoholowych;
  • kartki okolicznościowe,  czekoladownik,  album na zdjęcia wykonane metodą scrapbookingu, 
  • inne prace rękodzielnicze.  

Bardzo dziękujemy za podarowane prace i otwarte serca.

Prace wystawione są od dnia 17 stycznia  br. w czytelni MiGBP.  

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac i udziału w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który będzie miał miejsce w dniu 25 stycznia 2025 r. od g. 14:00 w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Nysie. Podczas finału odbędzie się aukcja podarowanych prac a zebrane środki zasilą konto WOŚP.
 

Ewa Morel


15 Styczeń

Koncerty kolęd chóru Melodia

W dniu 9 stycznia w Muzeum Powiatowym w Nysie odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Melodia” pod kierunkiem Pani Ewy Wróblewskiej. Po miłym i serdecznym przywitaniu zaproszonych gości przez dyrektora Muzeum Pana Edwarda Hałajko rozpoczęło się kolędowanie do którego chętnie włączyła się zgromadzona publiczność. Czas wykonywania kolęd to piękny czas, który wywołuje uśmiech i radość na twarzach śpiewających i słuchających. I tak też było podczas koncertu w muzeum, serdeczna i magiczna atmosfera panująca w tym pięknym miejscu uduchowiła widownię, gości do wspólnego śpiewania wraz z chórem „Melodia”.

Krystyna Wolańska



W dniu 10 stycznia 2025r. w Dziennym Domu Pobytu w Nysie rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu chóru UTW – chóru „MELODIA” pod kierunkiem Pani Ewy Wróblewskiej. Po przywitaniu przez kierownik ośrodka Panią Joannę Wiech rozpoczął się koncert. W pięknie udekorowanej sali zabrzmiały kolędy. Chociaż tradycja kolędowania powoli zanika w DDP kolędy rozbrzmiewały radośnie, gdyż zgromadzona publiczność bardzo chętnie włączyła się do śpiewania. I to były najpiękniejsze momenty, gdyż tytuł koncertu to „Śpiewamy kolędy z chórem „Melodia”. Fantastyczna atmosfera, ciepłe przyjęcie i uśmiech na twarzach zgromadzonej publiczności był najpiękniejszym podziękowaniem dla wykonawców. Chór wykonywał kolędy i pastorałki w różnorodnym opracowaniu. Śpiewali a’cappella, z półplaybackiem i z towarzyszeniem gitary, na której przygrywała Pani Halina Prus. Partie solowe wykonały Panie Barbara Gierak, Barbara Mocko, Halina Prus i Alicja Świerczek. Na koniec koncertu wszyscy kolędowali przy akompaniamencie akordeonu na którym przygrywał Pan Jan Wójtowicz. Wszyscy poczuliśmy magie kolęd, a po koncercie wszyscy spotkaliśmy się przy dobrym cieście i kawce.

Dziękujemy Wszystkim za spędzone na wspólnym kolędowaniu przedpołudnie.

Chór „MELODIA”
Ewa Wróblewska
zdjęcia Ryszard Dolecki


10 Styczeń

Biznes i edukacja w dobie sztucznej inteligencji

W dniach 21-22.11.2024 r słuchacze naszego Stowarzyszenia zostali zaproszeni na warsztaty pn. "Biznes i edukacja w dobie sztucznej inteligencji. Jak kształtować kompetencje zawodowe", które odbyły się w Pałacu Sulisław.
Warsztaty są wpisane w projekt realizowany przez Powiat Nyski wraz z Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie pod nazwą "Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie” w ramach naboru pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.
Na spotkaniu zostały przedstawione zagadnienia z zakresu edukacji i rynku pracy w dobie sztucznej inteligencji oraz wyzwań współczesności i przyszłości stojących przed pracownikiem i pracodawcą.
Prelegentami byli specjaliści - praktycy z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie oraz Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

W pierwszym dniu warsztatów omówiono tematy:

  1. Jak uczyć się w czasach sztucznej inteligencji
  2. Jak roboty zmienia przyszłość i pomogą w globalnych problemach. Czy powinniśmy się czuć zagrożeni.
  3. Przyszłość rynku pracy- zawody przyszłości.

Tematami w drugim dniu były:

  1. Nauczyliśmy się uczyć, nauczyliśmy się kształcić, uczymy się działać – na przykładzie edukacji pozaformalnej. Ten temat został przedstawiony przez Urszulę Barbarę Struś wiceprezes UTW Nysa.
  2. Motywacja a zaangażowanie do działania.
  3. Kształtowanie kompetencji na rynku pracy.

Omawiane tematy wzbudziły wiele emocji wśród uczestników warsztatów. Problem kształcenia w dobie wszechobecnej sztucznej inteligencji jest bardzo istotny. Ważnym problemem jest utrzymanie sprawności umysłowej i jednoczesna umiejętność korzystania z osiągnięć techniki.Sztuczna inteligencja może wykonywać zadania szybciej i dokładniej niż ludzie, ale komputery oparte na sztucznej inteligencji nie mają ludzkich emocji,czyli brak im empatii ,oraz mają trudności ze zrozumieniem subtelnych kontekstów i intuicji.

Barbara Czarnecka


08 Styczeń

Międzynarodowa Konferencja w SUMPERKU

4 grudnia 2024 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Popularnonaukowa Seniorzy Polsko-Czeskiego Pogranicza w Centrum Aktywizacji w Sumperku. Wyzwanie senioralne w kontekście 20 lecia Polski i Czech w Unii Europejskiej to główna tematyka tej konferencji.
Duże wrażenie na uczestnikach zrobił występ zespołu wokalnego ANDANE, który wystąpił z programem artystycznym.Konferencja zakończyła się wspólnym spacerem po mieście w świątecznej scenerii.
Uczestnikami byli seniorzy z Czech i Polski zrzeszeni we współpracujących na pograniczu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, wśród których była nyska delegacja.

Urszula Barbara Struś


07 Styczeń

Koncert noworoczny w Operze Wrocławskiej

W dniu 04.01.2025 r. w Operze Wrocławskiej o godz.18.00 odbył się koncert zatytułowany „Bal u Sylwestra” w którym wśród widowni znalazła się liczna grupa seniorów z UTW w Nysie.
W tym szczególnym miejscu, tego wieczora odbył się spektakl muzyczny przeplatany fragmentami z oper, operetek i musicali oraz występami Baletu Opery Wrocławskiej, z wiodącym udziałem Orkiestry Opery Wrocławskiej pod batutą Aleksandra Grefa i Chóru Opery Wrocławskiej. Tak wyreżyserowane przedstawienie przez Hannę Marasz-Fiugajską oparte w dużej części na znanych ariach z operetek i oper jak: Zemsta nietoperza, Księżniczka Czardasza czy Casanova robiły wrażenie i pobudzały emocje na zgromadzonej publiczności.
Efektem tego były spontaniczne reakcje w postaci oklasków przy otwartej kurtynie podczas trwania spektaklu. Kolejne występy zarówno śpiewaków i śpiewaczek operowych połączone z chórem i baletem łączyły widownię z artystami w sposób niesamowity. Po 20 minutowej przerwie rozgrzana duchowo i artystycznie publiczność zasiadła z naszymi seniorami do uczestniczenia w drugiej części spektaklu. Szczególny aplauz na widowni wzbudziła piosenka p. t: „Brunetki, blondynki” wykonana przez wszystkich śpiewaków biorących udział w przedstawieniu. Kolejne występy solistów z udziałem całego zespołu elektryzowały publiczność do samego końca spektaklu. W podziękowaniu za tak wspaniały koncert i ucztę duchową tego wieczoru cała widownia bisowała i długo biła brawa, a seniorzy z UTW tam byli i razem brawo bili.

Zbigniew Wojda


04 Grudzień

Wernisaż wystawy prac wykonanych na warsztatach plenerowych Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” i Klubu Malarskiego.

8 listopada 2024 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wł. Broniewskiego w Nysie odbył się wernisaż wystawy prac Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” i Klubu Malarskiego działających w UTW w Nysie, wykonanych na warsztatach plenerowych w miejscowości Ożary w Kotlinie Kłodzkiej w ramach projektu „Twórcze inspiracje”, sfinansowanego przez Zarząd Województwa Opolskiego i projektu „Piękno natury - Pejzaże i portrety”, sfinansowanego ze środków Gminy Nysa. Wystawę otworzyła p. Anita Klakla- Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie, przywitała p. Józefę Ziemnik - Prezes SR UTW im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, przybyłych na wystawę gości, podziękowała za wieloletnią współpracę, wyraziła podziw dla prezentowanych prac. Następnie głos zabrała p. Prezes Józefa Ziemnik dziękując za możliwość kolejnego już zorganizowania wystawy w murach tak klimatycznego miejsca, jak Nyska Biblioteka, przywitała gości i twórców prezentowanych prac. Były gratulacje i wręczenie własnoręcznie wykonanych upominków.

Słowo wstępne pt. „Anioły w kulturze, sztuce i religii” wygłosiła p. Michalina Danuta Podgórni – Honorowy Rektor UTW w Nysie, koleżanki Alicja Świerczek i Halina Prus wykonały piosenkę pt. „Anioły”, do której słowa napisała Halina Prus. Do śpiewu włączyli się uczestnicy wystawy.

Ewa Morel - koordynator projektu jednocześnie prowadząca wspólnie z p. Janiną Chadryś Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” działający w UTW Nysa od 2012 roku, przedstawiła p. Katarzynę Romanowską, pozdrowiła nieobecną p. Jadwigę Krawczyk - znane nyskie artystki, które od lat prowadzą działający w UTW Klub Malarski. P. Katarzyna Romanowska opowiedziała o pracach, które powstały na warsztatach, zastosowanych technikach i atmosferze towarzyszącej pracy twórczej i działalności Klubu Malarskiego.

Prowadząca „anielskie warsztaty” p. Ewa Wróblewska podzieliła się wrażeniami jakie towarzyszyły tworzeniu aniołów techniką mixmediowej z użyciem powertexu. P. Jadwiga Chałas – prowadząca warsztaty scrapbookingu podziękowała za zaangażowanie koleżeńskość i przecudną atmosferę.

Następnie Ewa Morel podziękowała:

  • gościom za przybycie i liczny udział w ważnym dla nas wydarzeniu.
  • Zarządowi Województwa Opolskiego za sfinansowanie projektu „Twórcze inspiracje”,
  • Burmistrzowi Gminy Nysa za sfinansowanie projektu pt. „Piękno natury - Pejzaże i portrety”
  • p. Anicie Klakli – Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie i zespołowi pracowników za umożliwienie organizacji wernisażu i wszelką pomoc,
  • p. Józefie Ziemnik - Prezesowi Zarządu UTW w Nysie za wsparcie przy realizacji projektu,
  • p. Alinie Szczerskiej – Skarbnikowi UTW za opracowanie oferty, złożenie wniosku i rozliczenie projektu,
  • p. Ryszardowi Doleckiemu za obsługę fotograficzną,
  • p. Ewie Wróblewskiej i Jadwidze Chałas za przeprowadzenie warsztatów
  • p. Michalinie Danucie Podgórni – Honorowemu Rektorowi UTW za wygłoszeniem słowa wstępnego- p. Alicji Świerczek i p. Halinie Prus za uświetnienie wystawy śpiewem i grą na gitarze.


Na koniec zaprosiła do zaprezentowania się - koleżanki rękodzielniczki i malarki, które z ogromnym zaangażowaniem tworzyły swoje prace, wykazując się niezwykłą kreatywnością, pasją i radością tworzenia. Kończąc swoje wystąpienie p. Ewa Morel zaprosiła do oglądania prac, rozmowy z twórczyniami i słodkiego poczęstunku. Akcentem kończącym wernisaż było wręczenie kwiatów i losowanie upominków własnoręcznie wykonanych i ofiarowanych przez uczestniczki warsztatów – radość szczęśliwców była ogromna.

Wystawa będzie dostępna do 9.12.2024 w godzinach otwarcia czytelni czasopism MiGBP. Zapraszamy serdecznie.

Ewa Morel - Koordynator projektu


03 Grudzień

Spartakiada w Korfantowie

Na sport nigdy nie jest za późno. Najlepiej o tym wiedzą zawodnicy, którzy w Korfantowie sprawdzali swoją formę w ramach IX Spartakiady Seniorów 16 listopada 2024 roku. Kilkuosobowe drużyny rywalizowały w dziesięciu kategoriach. Wśród nich znalazły się zarówno klasyczne, takie jak rzut piłką do kosza, jak i nietypowe, polegające miedzy innymi na przeciąganiu przedmiotów przez szczeble drabinek gimnastycznych.
Choć każda z drużyn przyjechała do Korfantowa po zwycięstwo, zawodnicy zgodnie przyznawali, że najważniejsza była dla nich dobra zabawa i atmosfera turnieju.Była to super impreza, ponieważ mogliśmy się sprawdzić pod względem fizycznym. W tegorocznej rywalizacji najlepsza okazała się drużyna Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Korfantowa. Drugie miejsce przypadło drużynie z Nysy oraz z Paczkowa.


01 Grudzień

"Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie uwierz mi, Ci nigdy nie śpiewają"
(Johann Wolfgang von Goethe)

Choć lat nam przybywa, wciąż jesteśmy głodni pięknego życia i chęci realizowania marzeń młodości, bo przecież nieustannie jesteśmy młodzi duchem. Od maja do listopada 2024 roku realizowany był projekt „W sile wieku” współfinansowany ze środków Gminy Nysa. Warsztaty prowadził specjalista, człowiek bardzo wrażliwy, pogodny, ale też wymagający, dzięki temu te zajęcia były bardzo pracowite , ale też pełne radości, humoru, przyjaznej wspólnej, pięknej atmosfery.
Po zakończeniu projektu nastał dzień premiery, dwóch piosenek " Gołębi song" Seweryna Krajewskiego i "Nauczmy się żyć obok siebie" - Zbigniewa Wodeckiego. Był to występ podczas przeglądu twórczości "SENIORZY SENIORZĄ" w dniu 14 listopada 2024 r., organizowanym przez Dzienny Dom Pobytu w Nysie przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy Nysa. Występ nagrodzony został wielkimi brawami. Nadal spotykamy się, by kontynuować i rozwijać nasze umiejętności.


20 Listopad


15 Listopad

11 Listopad

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości w Nysie podobnie jak w poprzednich latach rozpoczęto o godzinie 9:30 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Łowkowice.
Pozostała uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po odśpiewaniu hymnu Starosta Daniel Palimąka przedstawił rys historyczny Święta Niepodległości. Po występie artystycznym kilkadziesiąt delegacji złożyło wieńce i kwiaty, gdzie oczywiście nie zabrakło naszego Stowarzyszenia.
Na zakończenie uroczystości wyprowadzono poczty sztandarowe.

Urszula Barbara Struś


07 Listopad

Zadanie publiczne „Integracja poprzez pasję gry w brydża”

W dniach od 22.05 2024 r. do 31.10.2024 r. realizowaliśmy zadanie publiczne współfinansowane ze środków budżetowych Gminy Nysa p.t. „Integracja poprzez pasję gry w brydża”.
Zadanie obejmowało:

  1. Brydżowe warsztaty szkoleniowe w Nysie – warsztaty prowadzone pod okiem trenera Romana Dąbrowskiego.
  2. Wyjazdowe warsztaty szkoleniowe zorganizowane w dniach 22 – 23 - 24.10.2024 r. w Willi „POLKA” w Kudowie Zdrój z udziałem 1 osób z grupy brydżowej UTW Nysa oraz trenera Romana Dąbrowskiego.
  3. Dwuczęściowy Turniej Brydżowy przeprowadzony w Kawiarence NDK Nysa w dniach 29 i 30.10.2024 r. Do turnieju przystąpiło 16 osób tj. 8 par brydżowych.

WYNIKI:

I miejsce    -     Jolanta Czerniec i Marek Ćwikliński
II miejsce    -    Anna Frycz i Józef Frycz
III miejsce    -    Jerzy Marszałkowski i Janusz Żukiewicz

Zwycięzcy nagrodzeni zostali pucharami oraz skromnymi nagrodami w postaci kart do gry firmy PIATNIK.
Realizacja zadania oprócz nabycia wiedzy brydżowej wyzwoliła całą masę pozytywnych emocji. Uczestnicy zadania już dopytują się o przyszłoroczne plany deklarując chęć uczestnictwa w podobnych imprezach.
Dziękujemy Gminie Nysa i UTW Nysa za współfinansowanie zadania!

Maciej Wacławczyk


30 Październik

Liderskie warsztaty

W dniach 23.10. - 25.10.2024r. odbyło się szkolenie liderów Nyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lewinie Kłodzkim. To miał być bardzo interesujący wyjazd i takim właśnie się okazał, a to dzięki Pani prezes Józefy Ziemnik . Już sama trasa z widokami słonecznej, jesiennej przyrody wprawiała wszystkich w zachwyt.
Zamieszkaliśmy w pięknym pensjonacie " Marysieńka" z widokiem na góry. Po rozpakowaniu się i kolacji, w tamtejszej świetlicy rozpoczęła się część oficjalna. Po miłym powitaniu przez Panią Prezes, każdy przedstawił się w kilku słowach i powiedział, co skłoniło ich do bycia Liderem w pracy wolontariatu na rzecz UTW. Z wielką uwagą wsłuchiwaliśmy się w wypowiedzi, bo dzięki nim otwierały się nasze serca. Wspaniali ludzie, dzielący się swoimi umiejętnościami i bogactwem różnorodności prac, przekazując swoją wiedzę zainteresowanym uczestnikom. Dzięki temu rozszerzają się horyzonty talentów.
Pierwsze szkolenie przeprowadziła Pani Prezes mgr Józefa Ziemnik, a temat to praca mózgu, jego funkcjonowanie i jego regeneracja w chwili uszkodzenia. Było wiele nowych ciekawostek do tej pory nam nieznanych i bardzo ważnych wskazówek zapobiegania starzeniu się mózgu.
W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy się do muzeum Violetty Villas, światowej sławy diwie, która po zakończeniu kariery osiedliła się w rodzinnym domu w Lewinie Kłodzkim. Obejrzeliśmy krótki film Jej scenicznych występów i przewodniczka oprowadzając przypomniała nam historię Jej świetności i tragizmu ostatnich lat życia. Po południu mieliśmy wycieczkę do miasta Kudowa Zdrój, gdzie najpiękniejszą atrakcją jest przepiękny park, a jesień skąpana w słońcu wprowadziła nas w zachwyt. Tutaj dla każdego był wolny wybór jak spędzić ten wolny czas.
W trzecim dniu przybyła do nas Pani prof. dr hab. inż. Katarzyna Hys profesor Politechniki Opolskiej. Pomimo napiętego grafiku znalazła czas, by przekazać nam wiedzę rozległego tematu " Tajemnice zarządzania czasem, perspektywa liderów". Czas a linia życia. Wykład przebiegał w cichej i skupionej atmosferze, bardzo szeroko rozwiniętymi punktami, zakończone wykresem koła życia. Były oklaski, podziękowania i uściski.
Przeżyliśmy piękny czas spędzenia wspólnych chwil, czas przyjaźni, głębszego poznawania Siebie, radości i uśmiechów. Pogoda była jak na zamówienie, słoneczna i ciepła. Cały pobyt odbył się w przyjaznej atmosferze, bo w końcu tworzymy jedną, wielką Rodzinę. Jak stwierdziła Pani profesor Katarzyna Hys - tworzymy największą i najpiękniejszą grupę UTW na Opolszczyźnie, a może nawet w Polsce.
Kończąc, składamy serdeczne podziękowania dla Pani Prezes Józefy Ziemnik i wzajemnie wszystkim uczestnikom owego szkolenia. Cieszmy się chwilami ...tak szybko mijają. Nie biegnijmy za czasem, bo go nie przegonimy. Dzielmy się dobrocią , szanujmy naszą wrażliwą duchowość i w zdrowiu bądźmy dla siebie mili, a świat wypięknieje w naszych sercach. Niech więc Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie będzie dla innych wielkim przykładem...
Piękna, wspaniała integracja w Lewinie Kłodzkim - jest tego przykładem.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Krystyna Wajdzik


30 Październik

Wernisaż wystawy prac wykonanych na warsztatach plenerowych w ramach projektu „Twórcze inspiracje”

22 października br. w Nyskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” wykonanych na warsztatach plenerowych w ramach projektu „Twórcze inspiracje” sfinansowanego przez Zarząd Województwa Opolskiego. Po premierowym wystąpieniu zespołu wokalnego naszego UTW pod kierownictwem Barbary Urszuli Struś, gości przywitała Prezes Zarządu p. Józefa Ziemnik. Pani Prezes podziękowała zespołowi za występ, p. Alinie Szczerskiej za przygotowanie oferty i złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, p. Ewie Morel za realizację projektu. Następnie głos zabrała Ewa Morel - koordynator projektu jednocześnie prowadząca wspólnie z p. Janiną Chadryś Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” działający w UTW Nysa od 2012 roku. Przedstawiła program wydarzenia, zapoznała zgromadzonych gości z genezą powstania prezentowanych prac, które wpisują się w działalność Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą”. Prezentowane prace powstały na warsztatach plenerowych m. Ożary w Kotlinie Kłodzkiej. ANIOŁY wykonały uczestniczki warsztatów techniką mixmediową z wykorzystaniem powertexu, kartki okolicznościowe natomiast wykonano techniką scrapbookingu.

Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” na przestrzeni lat ciągle się rozwija. Uczestniczki warsztatów poznają wiele technik rękodzielniczych, starają się ocalić od zapomnienia techniki stosowane przez poprzednie pokolenia, nawiązują więzi międzypokoleniowe przeprowadzając warsztaty dla młodzieży szkół podstawowych naszego miasta. Nieustannie się szkolą , rozwijają i doskonalą swój warsztat twórczy. Łączy je pasja i miłość do tego co robią.
W poprzednich latach koleżanki rękodzielniczki tworzyły m.in. przy wykorzystaniu technik:

  • mixmediowej: ozdabiały notesy, szkatułki, ramki i inne drobne przedmioty użytkowe,
  • malowania tuszami alkoholowymi: malowały porcelanę, bombki choinkowe szklane, wydmuszki jajek,
  • malowania na tkaninach: wybarwiały i malowały farbami akrylowymi nadając nowe życie tkaninom,
  • scrapbookingu: tworzyły kartki okolicznościowe, czekoladowniki, ozdobne opakowania prezentowe,
  • decoupage: ozdabiały różne przedmioty,
  • wikliny papierowej: tworzyły ozdoby świąteczne.

Wymienione techniki są z powodzeniem stosowane nadal a pracami obdarowywane są instytucje współpracujące z naszym UTW. Tym razem na „anielskich warsztatach”, bo tak spontanicznie zostały one nazwane, uczestniczki warsztatów zmierzyły się z trudnym ale bardzo satysfakcjonującym tematem: wykonania aniołów techniką mixmediową z wykorzystaniem powertexu. Stworzone „Anioły” są nie tylko dekoracją, wyrażają emocję i inspiracje tworzących je koleżanek. Każdy z nich ma indywidualny charakter. Anioły nasi opiekunowie, duchowi przyjaciele, są symbolem tego, co w ludziach najlepsze, są źródłem pozytywnych wibracji, wyrażają majestat i piękno.

Każda z nas tworząc Anioła z pewnością miała na myśli przesłanie jakie za sobą niesie, zastanawiała się jak uchwycić emocje, subtelne momenty i piękno. Powstały Anioły symbole: miłości i szczęścia, mocy, spokoju, nadziei, opieki i wsparcia. Anioły zdominowały nasze warsztaty ale nie mniej ważne, równie inspirujące było tworzenie kartek okolicznościowych- exploding boxów techniką scrapbookingu przy tworzeniu których wymagana jest zręczność, dokładność, cierpliwość, staranność i kreatywność. Oprawę muzyczno- poetycką wydarzenia przygotował i przedstawił zespół Teatru poezji pod kierownictwem p. Michaliny Danuty Podgórni, która wygłosiła wstęp pt. Anioły w kulturze, sztuce religii. Wiersze o Aniołach recytowali: Bożena Siwczak, Beata Wiśniewska, Beata Radkowska, Marian Kowalski, Marzena Zbirańska-Rosiek, Elżbieta Korbus, Teresa Sosulska, Barbara Urszula Struś. Oprawę muzyczną wykonały Alicja Świerczek i Halina Prus, która jest autorem słów do wykonanej piosenki pt. Anioły”.

Następnie Ewa Morel podziękowała gościom za przybycie i liczny udział w ważnym dla nas wydarzeniu. Podziękowała za przygotowanie oprawy muzycznej i poetyckiej spotkania z aniołami:

  • p. Barbarze-Urszuli Struś - Wice Prezesowi UTW i Zespołowi wokalnemu
  • p. Michalinie Danucie Podgórni – Honorowemu Rektorowi UTW, mentorowi grupy teatralnej i członkom Zespołu teatralnego UTW,
  • p. Alicji Świerczek i p. Halinie Prus – śpiew i gitara

Podziękowała:

  • Zarządowi Województwa Opolskiego za sfinansowanie projektu „Twórcze inspiracje”,
  • p. Markowi Kędzierskiemu – Dyrektorowi Nyskiego Domu Kultury i zespołowi pracowników za umożliwienie organizacji wernisażu i wszelką pomoc,
  • p. Józefie Ziemnik - Prezesowi Zarządu UTW w Nysie za wsparcie przy realizacji projektu,
  • p. Alinie Szczerskiej – Skarbnikowi UTW za opracowanie oferty, złożenie wniosku i rozliczenie projektu,
  • p. Ryszardowi Doleckiemu za obsługę fotograficzną,
  • p. Ewie Wróblewskiej – prowadzącej warsztaty mixmediowe z wykorzystaniem powertexu, która z niezwykłym profesjonalizmem, cierpliwością i empatią przeprowadziła nas przez poszczególne etapy tworzenia aniołów. Za utwierdzenie w wierze, że podołamy zadaniu, poradzimy sobie z kolejnym wyzwaniem a powstałe prace będą satysfakcjonujące,
  • p. Jadwidze Chałas – prowadzącej warsztaty scrapbookingu, za cierpliwe instruktaże, czujne oko i wszelką pomoc, aby powstałe prace były zaskakująco piękne i wykonane z profesjonalną starannością.

Na koniec zaprosiła do zaprezentowania się - koleżanki rękodzielniczki, które z ogromnym zaangażowaniem tworzyły swoje prace, wykazując się niezwykłą kreatywnością i radością tworzenia. Podziękowała za wspaniałą atmosferę, koleżeńskość, wzajemną pomoc i sympatię.

Na wystawie prace prezentowały: Janina Karolczak, Zofia Niewęgłowska, Janina Chadryś, Regina Górecka, Jolanta Kowalczyk, Maria Klockowska, Borzykowska Elżbieta, Ewa Morel, Jadwiga Chałas, Zofia Słomska, Ewa Wróblewska oraz Jadwiga Krawczyk i Halina Prus. Kończąc swoje wystąpienie p. Ewa Morel zaprosiła do oglądania prac, rozmowy z twórczyniami i słodkiego poczęstunku.

Ewa Morel - Koordynator projektu


17 Październik

Twórcze inspiracje

Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie ma zaszczyt zaprosić

Na poplenerową wystawę prac Klubu rękodzieła „Nie tylko z igłą”
„Twórcze inspiracje”,

która odbędzie się w dniu 
22 października 2024 r. o godz. 17:00
w Nyskim Domu Kultury (foyer)





Rok Akademicki 2023/2024


KONTAKT
UTW w Nysie

Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie

Prezes

Urszula Barbara Struś - 733 734 745

Wiceprezes

Ryszard Dolecki - 531 020 887

Biuro UTW:
  • ul. Armii Krajowej 21

  • 517 282 208

  • utwnysa@wp.pl

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE


Obraz autorstwa karlyukav na Freepik