30
Październik
Wernisaż wystawy prac wykonanych na warsztatach plenerowych w ramach projektu „Twórcze inspiracje”
22 października br. w Nyskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” wykonanych na warsztatach plenerowych w ramach projektu „Twórcze inspiracje” sfinansowanego przez Zarząd Województwa Opolskiego. Po premierowym wystąpieniu zespołu wokalnego naszego UTW pod kierownictwem Barbary Urszuli Struś, gości przywitała Prezes Zarządu p. Józefa Ziemnik. Pani Prezes podziękowała zespołowi za występ, p. Alinie Szczerskiej za przygotowanie oferty i złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, p. Ewie Morel za realizację projektu. Następnie głos zabrała Ewa Morel - koordynator projektu jednocześnie prowadząca wspólnie z p. Janiną Chadryś Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” działający w UTW Nysa od 2012 roku. Przedstawiła program wydarzenia, zapoznała zgromadzonych gości z genezą powstania prezentowanych prac, które wpisują się w działalność Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą”. Prezentowane prace powstały na warsztatach plenerowych m. Ożary w Kotlinie Kłodzkiej. ANIOŁY wykonały uczestniczki warsztatów techniką mixmediową z wykorzystaniem powertexu, kartki okolicznościowe natomiast wykonano techniką scrapbookingu.
Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” na przestrzeni lat ciągle się rozwija. Uczestniczki warsztatów poznają wiele technik rękodzielniczych, starają się ocalić od zapomnienia techniki stosowane przez poprzednie pokolenia, nawiązują więzi międzypokoleniowe przeprowadzając warsztaty dla młodzieży szkół podstawowych naszego miasta. Nieustannie się szkolą , rozwijają i doskonalą swój warsztat twórczy. Łączy je pasja i miłość do tego co robią.
W poprzednich latach koleżanki rękodzielniczki tworzyły m.in. przy wykorzystaniu technik:
- mixmediowej: ozdabiały notesy, szkatułki, ramki i inne drobne przedmioty użytkowe,
- malowania tuszami alkoholowymi: malowały porcelanę, bombki choinkowe szklane, wydmuszki jajek,
- malowania na tkaninach: wybarwiały i malowały farbami akrylowymi nadając nowe życie tkaninom,
- scrapbookingu: tworzyły kartki okolicznościowe, czekoladowniki, ozdobne opakowania prezentowe,
- decoupage: ozdabiały różne przedmioty,
- wikliny papierowej: tworzyły ozdoby świąteczne.
Wymienione techniki są z powodzeniem stosowane nadal a pracami obdarowywane są instytucje współpracujące z naszym UTW. Tym razem na „anielskich warsztatach”, bo tak spontanicznie zostały one nazwane, uczestniczki warsztatów zmierzyły się z trudnym ale bardzo satysfakcjonującym tematem: wykonania aniołów techniką mixmediową z wykorzystaniem powertexu. Stworzone „Anioły” są nie tylko dekoracją, wyrażają emocję i inspiracje tworzących je koleżanek. Każdy z nich ma indywidualny charakter. Anioły nasi opiekunowie, duchowi przyjaciele, są symbolem tego, co w ludziach najlepsze, są źródłem pozytywnych wibracji, wyrażają majestat i piękno.
Każda z nas tworząc Anioła z pewnością miała na myśli przesłanie jakie za sobą niesie, zastanawiała się jak uchwycić emocje, subtelne momenty i piękno. Powstały Anioły symbole: miłości i szczęścia, mocy, spokoju, nadziei, opieki i wsparcia. Anioły zdominowały nasze warsztaty ale nie mniej ważne, równie inspirujące było tworzenie kartek okolicznościowych- exploding boxów techniką scrapbookingu przy tworzeniu których wymagana jest zręczność, dokładność, cierpliwość, staranność i kreatywność. Oprawę muzyczno- poetycką wydarzenia przygotował i przedstawił zespół Teatru poezji pod kierownictwem p. Michaliny Danuty Podgórni, która wygłosiła wstęp pt. Anioły w kulturze, sztuce religii. Wiersze o Aniołach recytowali: Bożena Siwczak, Beata Wiśniewska, Beata Radkowska, Marian Kowalski, Marzena Zbirańska-Rosiek, Elżbieta Korbus, Teresa Sosulska, Barbara Urszula Struś. Oprawę muzyczną wykonały Alicja Świerczek i Halina Prus, która jest autorem słów do wykonanej piosenki pt. Anioły”.
Następnie Ewa Morel podziękowała gościom za przybycie i liczny udział w ważnym dla nas wydarzeniu. Podziękowała za przygotowanie oprawy muzycznej i poetyckiej spotkania z aniołami:
- p. Barbarze-Urszuli Struś - Wice Prezesowi UTW i Zespołowi wokalnemu
- p. Michalinie Danucie Podgórni – Honorowemu Rektorowi UTW, mentorowi grupy teatralnej i członkom Zespołu teatralnego UTW,
- p. Alicji Świerczek i p. Halinie Prus – śpiew i gitara
Podziękowała:
- Zarządowi Województwa Opolskiego za sfinansowanie projektu „Twórcze inspiracje”,
- p. Markowi Kędzierskiemu – Dyrektorowi Nyskiego Domu Kultury i zespołowi pracowników za umożliwienie organizacji wernisażu i wszelką pomoc,
- p. Józefie Ziemnik - Prezesowi Zarządu UTW w Nysie za wsparcie przy realizacji projektu,
- p. Alinie Szczerskiej – Skarbnikowi UTW za opracowanie oferty, złożenie wniosku i rozliczenie projektu,
- p. Ryszardowi Doleckiemu za obsługę fotograficzną,
- p. Ewie Wróblewskiej – prowadzącej warsztaty mixmediowe z wykorzystaniem powertexu, która z niezwykłym profesjonalizmem, cierpliwością i empatią przeprowadziła nas przez poszczególne etapy tworzenia aniołów. Za utwierdzenie w wierze, że podołamy zadaniu, poradzimy sobie z kolejnym wyzwaniem a powstałe prace będą satysfakcjonujące,
- p. Jadwidze Chałas – prowadzącej warsztaty scrapbookingu, za cierpliwe instruktaże, czujne oko i wszelką pomoc, aby powstałe prace były zaskakująco piękne i wykonane z profesjonalną starannością.
Na koniec zaprosiła do zaprezentowania się - koleżanki rękodzielniczki, które z ogromnym zaangażowaniem tworzyły swoje prace, wykazując się niezwykłą kreatywnością i radością tworzenia. Podziękowała za wspaniałą atmosferę, koleżeńskość, wzajemną pomoc i sympatię.
Na wystawie prace prezentowały: Janina Karolczak, Zofia Niewęgłowska, Janina Chadryś, Regina Górecka, Jolanta Kowalczyk, Maria Klockowska, Borzykowska Elżbieta, Ewa Morel, Jadwiga Chałas, Zofia Słomska, Ewa Wróblewska oraz Jadwiga Krawczyk i Halina Prus. Kończąc swoje wystąpienie p. Ewa Morel zaprosiła do oglądania prac, rozmowy z twórczyniami i słodkiego poczęstunku.
Ewa Morel - Koordynator projektu