ZAKOPANE
W dniach 19. 03. do 23. 03.2025r. oraz w dniach 09.04. do 13. 04. 2025r. Odbyły się dwie pięciodniowe wycieczki dla uczestników UTW do Ochotnicy Dolnej , gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pensjonacie "LUBAŃ".
( Udział brały osoby z grupą inwalidzką i osoby samotne) Wyjazd był autokarem z Opola w towarzystwie przewodnika z ogromną wiedzą i dobrym przekazem.
Pierwszej grupie pogoda dopisała, było ciepło, wiosennie i słonecznie. Druga grupa przeżyła wszystkie pory roku. Słońce, deszcz i śnieg, ale pogoda ducha im dopisywała. Każdy dzień wycieczki był dobrze zaplanowany, co do godziny, a będąc w dobrym towarzystwie nie można było się nudzić, dlatego czas szybko mijał.
Góry to niemi nauczyciele, uczą nas pokory, miłości i szacunku do nich. Są jednocześnie zachwytem , tajemnicą, ale też i grozą.
Bardzo urzekł nas spacer Doliną Białej Wody. Dotykając śladów stóp minionych epok, to uczucie, które na zawsze pozostanie w pamięci. A patrząc z doliny na potęgę szczytów górskich, zatykał dech w piersiach.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Muzeum Pienińskiego, gdzie została zgromadzona ogromna ilość pamiątek , sięgające nawet czasów pierwszych osadników tzw. grup łemkowskich a także Rusinów. Przewodniczka dużo czasu poświęciła wiadomościom powstania szczawnickiego z 1944 roku.
Dobrych i interesujących wiadomości dostarczył nam również Tatrzański Park Narodowy w Centrum Edukacji Przyrodniczej. W trójwymiarowym obrazie mogliśmy podziwiać wszystkie zwierzęta zamieszkujące tamtejsze tereny i lasy.
W Zakopanym spędziliśmy cały dzień. Mogliśmy podziwiać z bliska skocznie narciarskie. Zrobiły na nas duże wrażenie, bo zobaczyć na żywo, to wyobraźnia zaczyna inaczej działać, z jak dużą wysokością muszą mierzyć się skoczkowie, by oddać dobry skok.
Po smacznym objedzie w Zakopanem wjechaliśmy kolejką szynową na Gubałówkę. Pierwsza grupa miała niesamowicie piękne widoki. Góry w słońcu wyglądały majestatycznie, a niewzruszony "Śpiący Rycerz" spokojnie wylegiwał się na szczycie. Druga grupa nie miała możliwości oglądać takich widoków, bo było zachmurzone i padał deszcz.
Godnym uwagi był również mały drewniany kościół pw. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z XV wieku. Ciekawostką jest to, że bohaterowie serialu "Janosik"... Janosik z Maryną brali w tymże kościele filmowy ślub.
Nie sposób też pominąć zwiedzania Osady Czorsztyn w Kluszowicach jak i przepięknego zamku i wozowni w Nidzicy, a także zapory wodnej w Czorsztynie.
W pensjonacie w którym mieszkaliśmy odbyło się także spotkanie i warsztaty z Panią psycholog. Po przedstawieniu się, każdy z nas opowiedział coś o sobie i swoich marzeniach. Były to bardzo spokojne, wesołe i luźne rozmowy.
Każdego wieczoru po kolacji był czas dla nas. Mogliśmy wspólnie śpiewać, snuć różne opowieści, pograć w karty z przyjaznym nastawieniem do siebie.
Należy jeszcze nadmienić, że wyżywienie było wyśmienite, apetyczne i do woli. Pięć dni szybko przeminęło i żal było odjeżdżać. Ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy.
To były wspaniałe wycieczki, które zostaną na długo w pamięci, będą miłym wspomnieniem, bo cóż może być piękniejszego jak chodzenie śladami przodków gór i zostawić na pięknych zakątkach swoje ślady.
Zwiedzać , obserwować i podziwiać, to cudowne uczucie dla tych, którzy kochają naturę i lubią zaglądać w duszę minionych czasów, bo piękno wypływa z naszego wnętrza, nowym spojrzeniem na miniony czas.
Wycieczki urzekły nas wszystkich i z wielką przyjemnością będziemy długo wspominać.
Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania za mile spędzony czas, a także dla przewodnika i Pana kierowcy, który nas szczęśliwie dowiózł na miejsce.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu „NieSamiDzielni” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
Krystyna Wajdzik