Kontrast:

Informacje o projekcie

Projekt "Nyska Akademia Maturzysty" realizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie powstał na potrzebę rozszerzenia istniejącej już w szkołach oferty edukacyjnej zmierzającej do rozwoju umiejętności kluczowych o profilu ścisłym, wpływając na lepsze przygotowanie uczniów do matury oraz na ich rozwój osobisty. Ma on na celu zwiększenie zainteresowania oraz rozwijanie umiejętności uczniów klas maturalnych z przedmiotów ścisłych jak: matematyka, biologia, chemia oraz z języka angielskiego. Przedmioty te stanowią kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy oraz umożliwiają szersze perspektywy na lokalnym rynku pracy, bowiem osoby posiadające wykształcenie techniczne mają większe możliwości zatrudnienia.

Na podstawie przeprowadzonych analiz wynika, iż młodzież klas maturalnych posiada niepełne umiejętności w zakresie ICT, matematyki oraz języków obcych. Dlatego też wzbudzenie zainteresowania przedmiotami przyrodniczo-matematycznycznymi oraz podniesie wiedzy i umiejętności technicznych uczniów wpłynie w sposób korzystny na ich decyzję o wyborze dalszej nauki na kierunkach o profilu ścisłym. Projekt ma na celu uświadomienie maturzystom jak ważną rolę spełniają przedmioty ścisłe. Maturzyści dokonując wyboru kolejnego etapu kształcenia na kierunkach technicznych wpływają w sposób pośredni na lokalny rozwój gospodarczy, bowiem przyczyniają się do tworzenia wykwalifikowanej kadry specjalistów posiadających kluczowe kompetencje techniczne.

Projekt rozpoczyna się w grudnia 2013 r. i zakłada realizację zajęć pozaszkolnych do kwietnia 2014 r. Odbiorcami projektu są uczniowie klas trzecich - maturalnych z I LO w Nysie oraz II LO w Nysie. Do projektu zostanie zakwalifikowanych wyłącznie po 16 uczniów z każdego wyżej wymienionego liceum, co łącznie pozwoli uzyskać 32 uczestników projektu.
Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie w postaci dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • nauk przyrodniczo-matematycznych (matematyka, chemia, biologia),
  • języka angielskiego,
  • doradztwa zawodowego.

W ramach projektu w podziale na 4 grupy uczestnicy jeden raz w tygodniu będą korzystali z zajęć przygotowujące do matury, z wykorzystaniem m.in. tablic interaktywnych, będą odbywały się w salach ćwiczeniowych i wykładowych PWSZ w Nysie. Każdy z zakwalifikowanych do projektu maturzystów będzie mógł skorzystać z udziału tylko w jednym z przedmiotów. Łącznie będą to 63 godziny zajęć lekcyjnych z każdego przedmiotu, czyli 252 godziny zajęć w całym projekcie. Dodatkowo każdy uczeń odbędzie indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym.

Ponadto w ramach projektu zostanie wdrożony program efektywnego zarządzania jednostką oświatową, a kadra zarządzająca wspomnianych szkół zostanie przeszkolona zgodnie z opracowanymi narzędziami.

Projekty realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - działanie 9.1.2

 

NYSKA AKADEMIA MATURZYSTY
Zobacz nasz profil na FACEBOOK