Reprezentacja Sekcji Języka Biznesu na kongresie w Wiedniu
Od 08 do 10 lipca 2013 r. dr Iwona Sikora oraz dr Marcin Walczyński – pracownicy Sekcji Języka Biznesu w Instytucie Neofilologii PWSZ w Nysie – uczestniczyli w prestiżowym kongresie „19th Symposium on Languages for Special Purposes” organizowanym przez znane na całym świecie Centrum Studiów Przekładoznawczych Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Podczas obrad w sekcjach, nasi pracownicy przedstawili swoje prezentacje. Dr Iwona Sikora mówiła o swoich badaniach nad wykorzystywaniem przez tłumaczy komputerowych narzędzi wspomagania przekładu, a dr Marcin Walczyński o swoich badaniach nad językiem biznesu jako nowym kierunkiem studiów wyższych (na przykładzie studiów w zakresie języka biznesu prowadzonych przez nyską PWSZ). Referaty naszych pracowników spotkały się z ciepłym przyjęciem pozostałych uczestników, a ponadto pobudziły ożywioną dyskusję i wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk akademickich z Europy i Azji.
Przy okazji sympozjum, nasi pracownicy nawiązali liczne kontakty międzynarodowe, które zaowocowały zaproszeniami do odwiedzenia uczelni w różnych częściach Europy.
Sekcja Języka Biznesu działającą w Instytucie Neofilologii PWSZ w Nysie jest wobec tego nie tylko i jedynie jednostką dydaktyczną prowadzącą studia licencjackie w zakresie angielskiego języka biznesu. Jej pracownicy prowadzą także badania naukowe nad językami specjalistycznymi (językiem prawa, językiem biznesu), nad przekładem (pisemnym i ustnym), a także nad najnowszymi zjawiskami lingwistycznymi obserwowanymi na płaszczyźnie biznesu i gospodarki (np. lokalizacją). Biorą oni udział w wielu konferencjach i spotkaniach naukowych, podczas których mają szansę na zapoznanie się z dorobkiem badawczym innych ośrodków akademickich, na wymianę poglądów i doświadczeń oraz na zaprezentowanie szerszemu gronu swoich osiągnieć naukowych, których jest już niemało. Uwidacznia się to w liczbie prac naukowych, które pracownicy Sekcji Języka Biznesu publikują w różnych periodykach i monografiach naukowych, a także w kolejnych awansach naukowych. Jednym z takim sukcesów jest uzyskanie stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa przez mgr Annę Grabiec, która 26 czerwca 2013 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego obroniła swoją rozprawę doktorską, promowaną przez prof. zw. dra hab. Juliana Maliszewskiego – zastępcę dyrektora Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie, a także kierownika Sekcji Języka Biznesu.
Działalność dydaktyczna w Sekcji Języka Biznesu jest więc ściśle związana z działalnością naukową, przez co PWSZ w Nysie może zaoferować swoim studentom zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich, którzy są nie tylko praktykującymi tłumaczami, ale także naukowcami, obecnie pracującymi nad swoimi rozprawami doktorskimi i habilitacyjnymi.
Informacja: dr Marcin Walczyński
Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie
Oprac. Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni
Opublikowano: 16-09-2013