Niedawno w PWSZ odbył się wykład honorowego mieszkańca Nysy Pana Bernwarda Trouwa na temat Nyskich osobistości, z których powinniśmy być dumni.
Przygotowywana przez nyską germanistykę w kooperacji w władzami miasta , nyskimi instytucjami i zaangażowanymi mieszkańcami inicjatywa doskonale nawiązuje i można stwierdzić , uzupełnia wykład Pana Trouwa. Proponujemy niecodzienne spotkanie z literaturą , niecodzienne bo w plenerze, w najbardziej urokliwych miejscach Nysy. (Są to katedra św. Jakuba, dziedziniec muzeum, arkady starej Wagi, dziedziniec Carolinum i bastionów Jadwigi). Wszystkie te miejsca to historyczne zakątki miasta, które zostały wybrane nieprzypadkowo. Teksty, które w tych miejscach zostaną odczytane korespondują w jakiś sposób z treścią tekstu i/lub z osobą autora. Autorzy , to również ludzie związani z Nysą (tacy, którzy w tym mieście spędzili część swojego życia), piszący po polsku i po niemiecku.
Nasz projekt zmierza w rozmaitych kierunkach. Po pierwsze jest zachętą do odwiedzenia tych zakątków, zatrzymania się, refleksji. Bo są to miejsca przepiękne, obok których na co dzień, najczęściej z braku czasu przechodzimy obojętnie. Stad pomysł, aby czytania odbyły się w sobotnie popołudnie, kiedy większość z nas dysponuje wolnym czasem. Jest to jednocześnie propozycja spędzenia wolnego czasu: spacer, który jest równocześnie spotkaniem z literaturą, dający możliwość poznania ciekawej twórczości, w dużej mierze Nysanom nieznanej (teksty obce zostały specjalnie na tę okoliczność przetłumaczone), spacer jest również spotkaniem z osobami czytającymi i z innymi słuchaczami, jest wreszcie zachętą do sięgnięcia do literatury, odkrywania miasta i jego bogatego dziedzictwa.