Projekt "Nyski Uniwersytet Gimnazjalisty" realizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie jest rozszerzeniem istniejącej już w szkołach oferty edukacyjnej zmierzającej do rozwoju tzw. kompetencji kluczowych, czyli takich, które wpływają na samorealizację i rozwój osobisty ucznia.
Wzbudzenie zainteresowania oraz podniesie umiejętności wybranej grupy gimnazjalistów, w zakresie kompetencji kluczowych, ma na celu zwiększenie motywacji uczniów oraz ich zainteresowania przedmiotami ścisłymi. W konsekwencji powinno to przełożyć się także na wybór przez uczestników projektu dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach o profilu technicznym.
Projekt rozpoczyna się 01 grudnia 2013 r. i zakłada realizację zadań do 30 czerwca 2014 r. Odbiorcami projektu są przede wszystkim uczniowie szkół gimnazjalnych (Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum Sportowe) z powiatu nyskiego (48 uczniów).
Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie w postaci dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, ze szczególnym uwzględnieniem:
W ramach projektu w podziale na grupy uczestnicy będą korzystali z zajęć głównie o charakterze laboratoryjnym z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi. Łącznie odbędzie się 126 godzin zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych ze wszystkich przedmiotów oraz dodatkowo każdy uczeń odbędzie indywidualne godzinne spotkanie z doradcą zawodowym.
Ponadto w ramach projektu zostanie opracowany system efektywnego zarządzania jednostką oświatową, a kadra zarządzająca wspomnianych szkół zostanie przeszkolona zgodnie z opracowanymi narzędziami.
Zgodnie z założeniami projekt "Nyski Uniwersytet Gimnazjalisty" bezpośrednio wpłynie na zwiększenie zainteresowania oraz rozwijanie umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych uczniów, natomiast pośrednio na lokalny rozwój gospodarczy, gdyż zwiększenie zainteresowania i umiejętności spowoduje dalsze kształcenie uczniów na kierunkach technicznych, co z kolei wzbogaci region o kolejnych specjalistów szkół technicznych.
Projekty realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - działanie 9.1.2