Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPublikacje WydziałuPlany zajęć

Wydział Nauk Społecznych - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne
studia licencjackie i magisterskie

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

I posiedzenie Rady Programowej

W dniu 14 stycznia 2022 odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej dla kierunku studiów bezpieczeństwo wewnętrzne. Nowa Rada została powołana w dniu 3 grudnia 2021 r. zarządzeniem Nr 106/2021 Rektora PWSZ w Nysie.

Pomimo trudności i obostrzeń pandemicznych, spotkanie odbyło się w budynku E w sali nr 102. Rada składa się z 11 członków.

Warto podkreślić, że oprócz trzech nauczycieli akademickich z Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie, w spotkaniu wzięli udział również członkowie:

  • Pan mgr Mariusz Ulman – Wiceprezes Sądu Rejonowego w Nysie,
  • Pan nadkom. mgr Ryszard Antoszczyszyn – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nysie,
  • Pan płk mgr Tomasz Pyra – Dyrektor Zakładu Karnego w Nysie,
  • Pan bryg. mgr inż. Paweł Gotkowski – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyli również przedstawiciele studentów:

  • Pani Aneta Kowalska-Kocer – studentka studiów niestacjonarnych I stopnia,
  • Pan Jakub Płowucha – student studiów stacjonarnych I stopnia,
  • Pan Marcin Sobol – student studiów stacjonarnych II stopnia.

Obrady rozpoczęły się od informacji Dziekana Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie na temat jakości kształcenia i jej wpływie na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne jakie nabywa student w trakcie studiów oraz jakie zadania w tym zakresie powinna realizować Rada Programowa.

Dziekan poprosił członków Rady o przedstawienie stanowiska do kwestii przygotowania absolwenta kierunku studiów bezpieczeństwo wewnętrzne do potrzeb rynku pracy. Dziekan postawił wręcz pytanie czy realizowany obecnie program studiów przygotowuje i niejako „tworzy” absolwenta gotowego do wejścia na rynek pracy? W tej kwestii głos zabrali wszyscy przedstawiciele interesariuszy zewnętrznych, wskazując na wysoką wartość naszych studentów na praktykach, a także jako kandydatów do pracy po zakończonych studiach. Z kolei studenci podkreślali bardzo długie ich zdaniem praktyki i czasem niedostosowanie ich realnego zakresu do oczekiwań.

Ciekawym głosem w dyskusji było stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nysie, według którego niezwykle pomocnym byłoby wcześniejsze określenie wyboru specjalizacji a nawet tematu pracy dyplomowej poszczególnych studentów przychodzących na praktyki. W takiej sytuacji praktyki byłyby bardziej dostosowane do potrzeb studentów.

Dziekan poruszył kwestię konieczności zmiany programu praktyk dla poszczególnych miejsc, w których miałyby się one odbywać. Specjalnie przygotowany program praktyk podniósłby zarówno wiedzę teoretyczną studenta a także lepiej przygotowywał go do obecnego rynku pracy.  Wszyscy obecni zgodzi się z takim stanowiskiem.

Kolejną ważną kwestią była dyskusja dot. możliwości zorganizowania spotkań z funkcjonariuszami poszczególnych służb mundurowych. Dzięki temu studenci mogliby pozyskać informacje na temat tego jak wygląda praca w danych służbach oraz w jaki sposób prowadzony jest nabór, jakie są wymagania, a także jak najlepiej przygotować się planując wstąpienie do danej formacji. Zwłaszcza studenci podkreślali, że dzięki takim spotkaniom lepiej zrozumieliby na czym polega praca w konkretnym zawodzie i nad czym musza się skupić aby móc się tam dostać.

W trakcie spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja o udziale naszych studentów w różnych programach społecznych realizowanych w ramach współpracy służb ze społeczeństwem.

Pan prof. Iwanek wystąpił z propozycją współpracy Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie z poszczególnymi służbami i instytucjami w zakresie realizowanych badań społecznych nt. różnych aspektów bezpieczeństwa, adekwatnie do potrzeb tych podmiotów.

Na koniec spotkania Dziekan poprosił zgromadzonych, aby w wolnej chwili przeanalizowali obecny program nauczania i zaproponowali ewentualne zmiany, dzięki którym można by było usprawnić proces przygotowania studenta do  obecnego rynku pracy.

Członkowie Rady ustalili, że posiedzenia rad odbywać się będą co najmniej raz na semestr w celu dostosowania programu do potrzeb rynku pracy.

Wydział Nauk Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2021    kontakt z webmasterem:
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK