W tematykę wykładu, uczestników wprowadziła ogólna struktura oraz opis Strefy Schengen. Prowadzący wyjaśnił uczestnikom, jak wygląda kontrola na granicach i kto za nią odpowiada. Wspólnie z słuchaczami zastanawiał się czy zniesienie kontroli na granicach było właściwym rozwiązaniem i jakie wynikają z tego tytułu zagrożenia oraz korzyści. Major wskazał również akty prawne, regulujące przepisy kontroli na granicach wewnętrznych.
W kolejnym punkcie wykładu, uczestnicy poznali największe zagrożenia towarzyszące terroryzmowi, do których należą m.in. nielegalna migracja, przemyt broni oraz narkotyków, a także handel ludźmi. Słuchacze poznali również kilka przykładów tych zjawisk w różnych państwach. Prowadzący wspomniał o działalności Agencji Frontex, zajmującej się zarządzaniem granicami UE. Poruszona została kwestia migracji oraz ryzyka z niej wynikające dla państw Strefy Schengen. Major przedstawił także mechanizmy i formy nielegalnych migracji. Wyjaśnił jak państwa reagują na nielegalną migrację i jakie środki stosują, by jej przeciwdziałać.
W trzeciej części wykładu, uczestnicy poznali środki kompensacyjne, do których należą m.in. regulacja przekraczania granic wewnętrznych i zewnętrznych, wizy krótkoterminowe, współpraca policyjna, zasady regulujące przemieszczanie się cudzoziemców. Wspomniał także o Systemie Informacyjnym Strefy Schengen, który do tych środków również należy. Wyjaśnił słuchaczom jak działa ten system, jakie dane są w nim umieszczane oraz kto ma do niego dostęp. Uczestnicy dowiedzieli się również o istnieniu Wizowego Systemu Informacyjnego. W trakcie wykładu słuchacze mogli zadawać pytania, na które major odpowiadał konkretnie i szczegółowo.
Koło Naukowe BWN pragnie złożyć serdeczne podziękowania majorowi SG dr hab. Adrianowi Siadkowskiemu za poświęcony nam czas oraz przekazane informacje.
Sekretarz SKN BWN,
Anna Cygoń