Oczyszczalnia ścieków przeważnie kojarzona jest z niemiłym dla nosa zapachem.
Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, iż stanowi ona niezwykle ważny element infrastruktury krytycznej państwa. O tym jaką odgrywa rolę oraz o sposobie jej funkcjonowania mogli przekonać się w dniach 21-22 listopada b. r. studenci z III semestru Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
W ramach zajęć z przedmiotu o nazwie "Ochrona osób, obiektów i obszarów" mieli okazję odwiedzić Dział Oczyszczalni znajdujący się na terenie spółki Wodociągi i Kanalizacja "AKWA" Sp. z o. o. przy ul Dzierżona w Nysie oraz po części na gruntach wsi Konradowa. Nadzór dydaktyczny nad przybyłymi grupami sprawował pan dr Tadeusz Iwanek. Kwestie merytoryczne zostały przedstawione przez panią Dorotę Franeczek - kierownika działu.
Działalność z zakresu gospodarki wodno-ściekowej nyskiej oczyszczalni ( typu mechaniczno- biologicznego) obejmuje obszar Nysy z 26 ościennymi sołectwami oraz Głuchołaz i Otmuchowa.
Studenci zostali oprowadzeni po obiekcie i dowiedzieli się w jaki sposób jest ochraniany. Przechodząc około 0,5 km trasą poznali elementy działania układu technologicznego: ciąg ściekowy, osadowy, biogazowy oraz budynek kotłowni i agregatu.
Warto wspomnieć,że drzewa zasadzone dookoła obiektu stanowią naturalny "inhibitor" pochłaniający nieprzyjemny zapach,a podczas procesu oczyszczania ścieków powstaje wykorzystywany na terenie obiektu biogaz.
Ciekawostką jest, iż największa "zmora" oczyszczalni to transportowane ze ściekami śmieci tj. zużyte środki higieniczne, woreczki, patyczki kosmetyczne ale również... włosy.
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczestnicy wykazali zainteresowanie tematem. Wzbogaceni w wiedzę powrócili na Uczelnię, po raz kolejny przekonując się, że zajęcia wcale nie muszą być nudne.
Studenci składają podziękowania Pracownikom Działu Oczyszczalni oraz Panu dr T. Iwankowi za organizację wizyty studyjnej, poświęcony czas i przekazane informacje.
Anna Palczewska