Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPublikacje WydziałuPlany zajęć

Wydział Nauk Społecznych - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne
studia licencjackie i magisterskie

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja
Pierwsza konferencja Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego

15 kwietnia 2011 r., się w ramach VII Nyskiego Festiwalu Nauki, odbyła sie zorganizowana przez IBW konferencja naukowa której tematem było: "Funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego w województwie opolskim. Stan aktualny i perspektywy". Zebranych przywitała Rektor PWSZ w Nysie, dr hab. inż. Zofia Wilimowska, która zwróciła uwagę uczestników na kluczową rolę jaką w dzisiejszym świecie odgrywa bezpieczeństwo ekonomiczne oraz bezpieczeństwo systemów informatycznych.

W interesie bezpieczeństwa każdego z nas leży to, by elementy systemu powiadamiania ratunkowego były stale integrowane. Dlatego zgromadzeni na sali goście zastanawiali się nad sposobem poprawy jego funkcjonowania.

Od 1.01.2012r. na terenie województwa opolskiego zostanie uruchomione Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego ( 6 stanowisk operatorskich, które po weryfikacji zgłoszeń będą przekazywać informacje do jednostek służb powiatowych). Wice wojewoda opolski Antonii Jastrzembski zapewniał o nowoczesności systemu, wyposażonego m.in. w system powiadamiania SMS-owego oraz różnego rodzaju symulatory.

Wielu uczestników wskazywało na niepokojące wady systemu. Centrum ma powstać na terenie zamieszkałym przez 1 mln mieszkańców (obszar całego naszego województwa) a więc istnieją obawy co do efektywności systemu mającego w naszym wypadku objąć rozproszony teren 11 powiatów. Poruszany był również temat nieskuteczności numeru 112 oraz dostępu do powiadamiania o zagrożeniach. Michał Baziuk, sekretarz UM w Nysie, odpierał większość zarzutów wskazując na pełny dostęp do informacji o zagrożeniach, system alarmowania wyposażony w nowoczesny sprzęt oraz ćwiczenia, które uczą mieszkańców prawidłowego zachowania w przypadku zagrożeń. Wśród uczestników nawiązała się więc dyskusja czy tylko 1 Centrum nie opóźni uruchomienia potrzebnych służb i jak zawiadamiane będą poszczególne z nich. Jak z tworzeniem efektywnego systemu powiadamiania mają sobie poradzić gminy z małym budżetem ale przede wszystkim jak skoordynować działania wszystkich służ ratowniczych. Władze województwa zapewniały, że system będzie opierał się na odpowiednio wyszkolonej kadrze i nowoczesnym sprzęcie, nie będzie żadnych pośredników w przekazywaniu informacji nt zagrożeń, ponieważ wszystko będzie znajdowało się w jednym miejscu, a system będzie ciągle ewoluował.

Podsumowując - chociaż system posiada pewne braki wszyscy uczestnicy byli zgodni co do konieczności jego powstania, jest on bowiem gwarantem bezpieczeństwa tysięcy mieszkańców. System centralny może być dobry jeśli wszystko zostanie dobrze dopracowane a rząd zmobilizuje się do pewnych działań, np. zmiany ustaw o systemie powiadamiania ratunkowego. Nieważne w jakim miejscu on powstanie, ważne jest to by działał w sposób w pełni profesjonalny.

Wydział Nauk Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2021    kontakt z webmasterem:
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK