Dnia 28.03.2011 roku, studenci bezpieczeństwa wewnętrznego wspólnie z prof. Adamem Małkiewiczem i dr Grzegorzem Mazurem w ramach ćwiczeń z historii wojen i wojskowości, wybrali się na wycieczkę do Muzeum w Nysie. Studentów oprowadzała dyrektor muzeum dr Małgorzata Radziewicz. Zwiedzanie nyskiego muzeum studenci rozpoczęli od galerii malarstwa włoskiego oraz holenderskiego i niderlandzkiego , gdzie mogli zobaczyć obrazy między innymi Francesco Gherardi oraz Innocenzo Francucci da Imola.
Nyskie Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne oraz bogatą kolekcję malarstwa, rzeźby i grafiki, które zrobiły na studentach wielkie wrażenie. Podczas zwiedzania muzeum Pani dyrektor przytaczała różne anegdoty związane z dziełami sztuki, które uczniowie mogli oglądać. Dzięki temu, historia stała się "żywa" i zainteresowała słuchaczy. Szczególną uwagę uczniów zwróciła wystawa wykopalisk archeologicznych z regionu nyskiego. Studenci mogli wyobrazić sobie jak wyglądało dawne życie w mieście oraz jak ówcześni ludzie radzili sobie z trudami codzienności.
Studenci mogli również obejrzeć wystawę ceramiki Robert Marciniaka, absolwenta Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu oraz wystawę malarstwa Urszuli Ślusarczyk "Ślady przezroczystości", która pobudziła wszystkich do użycia wyobraźni. Zaskakującym był fakt, że każdy student miał inne wyobrażenie związane z obrazami, co sprawiło, iż odwiedzający muzeum dostrzegli, jak intrygująca może być sztuka.
Na koniec pani dyrektor oprowadziła studentów po wystawie pt. "Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim", która zarówno poruszyła jak i wzbudziła do refleksji. Wystawa stanowi próbę historycznego, a także wizualnego przedstawienia i zdefiniowania jednej z najbardziej ponurych zbrodni w nowożytnych dziejach księstwa nyskiego, do tej pory niemal przemilczaną i pomijaną. Studenci nie byli świadomi, tak okrutnych i niesprawiedliwych czynów. Dzięki tym ćwiczeniom, studenci mogli poznać historię, która ich zaciekawiła i wywołała chęć do dalszej nauki.