Kontrast:

KontaktAktualności wydziałowePracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk Technicznych - ARCHITEKTURA

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Staż absolwencki w ramach Programu Erasmus Plus w Hiszpanii

Jestem pierwszą absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły w Nysie, która zdecydowała się na wyjazd na staż absolwencki oferowany w ramach Programu Erasmus Plus.

Decyzja o wyjeździe podjęta została świadomie, i kierowana była z kilku zasadniczych pobudek, z których głównym było oczywiście nabycie cennego doświadczenia zawodowego, zwłaszcza na płaszczyznach, których nie sposób byłoby mi poznać w placówkach krajowych. Dzięki pracy, którą wykonałam podczas swojego wyjazdu, liczę, iż uda mi się wykorzystać przyswojoną wiedzę w praktyce - zarówno podczas rozpoczęcia pracy w Polsce, jak i podczas dalszych studiów magisterskich. Staż absolwencki odbywałam w biurze GANA Arquitectura, znajdującym się w miejscowości Malaga, na południu Hiszpanii. Jest to spore miasto, słynące przede wszystkim z faktu, iż urodził się tam słynny artysta, Pablo Piccasso. Nie bez znaczenia pozostają jednak odbywająca się w mieście corrida, czy wreszcie fakt, iż w wakacje temperatura sięga tam nawet do 37 stopni wieczorami.

Dla mnie, jako rodowitej rybniczanki, takie kwestie to wciąż swoista egzotyka i wzmaga jedynie chęć głębszego jej poznawania. Samo miejsce było mi już jednak dobrze znane, z uwagi na fakt, iż dokładnie w tym samym biurze odbywałam zeszłoroczne praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus, gdzie pracowałam wspólnie z koleżankami ze studiów - panią Magdaleną Czaja, oraz z panią Dorotą Ankowską.

Jako iż było to moje drugie spotkanie z biurem GANA Arqutectura , oraz jego pracownikami, umożliwiło mi to dużo szybsze wdrożenie się do panujących tam zasad i systemu wykonywania powierzonych zadań. Byłam dzięki temu w stanie wywiązywać się z zadanych mi obowiązków z większą precyzją, odpowiedzialnością i pewnością swoich działań. Jednakowoż należy z mojej strony w tym miejscu zaznaczyć, iż praca w GANIE znacząco różniła się pomiędzy tymi dwoma projektami, które umożliwiły mi niniejsze wyjazdy do Malagi.

Zeszłoroczny projekt sprawił rzecz jasna, iż poznałam pracę architekta od podstaw, w dodatku w obcym kraju, co dodatkowo pozwoliło mi na doskonalenie znajomości języka angielskiego i hiszpańskiego.
Razem z uczelnianymi koleżankami byłyśmy jednakże traktowane pod każdym względem jako stażystki. Tegoroczny zaś, osobny wyjazd, okazał się całkiem nową odsłoną moich dotychczasowych doświadczeń, gdzie piastowałam w biurze własne, samodzielne stanowisko. Wakacyjne miesiące spędzone w GANA okazały się prawdziwą i realną pracą architekta - koniecznością bezwzględnego wywiązywania się z terminów, wszechobecnym zmęczeniem, ale i wreszcie satysfakcją z właściwego wykonania powierzonych zleceń. Nie ukrywam, iż pierwsza rozmowa przedstawiająca mi nowe warunki pracy ze strony GANY, wzbudziła we mnie lekki lęk. Przeważyła jednakże świadomość o ogromnym zaufaniu, jakim w stosunku do mojej pracy i projektów obdarzyli mnie szefowie. Zostałam bowiem poinformowana, iż będę traktowana jako każdy, normalny pracownik, i tak też się stało. Teraz, już po powrocie do Polski, mogę być jedynie dumna, iż udało mi się wywiązać z wszystkich narzuconych na mnie zadań, zaś projekty które wykonałam w tym roku zostały w pełni sfinalizowane, bądź są na końcowych etapach realizacji.

Patrząc na wszystko z perspektywy czasu, ośmielam się nawet stwierdzić, iż zeszły rok był jedynie przedsmakiem tego, czego doświadczyłam i nauczyłam się w tym roku. Staż nauczył mnie szacunku do tak wyczerpującego, ale i jednocześnie inspirującego zawodu, jakim jest praca architekta. Podkreślił konieczność samodzielności, odpowiedzialności czy nawet szybkiego podejmowania decyzji w pracy pod wpływem stresu. Pomógł także w nauce języka hiszpańskiego jak i języka angielskiego, a wierzę, iż wszystkie te kwestie razem wzięte z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Malaga, jak już wspomniałam na początku, była mi dobrze znana, dzięki wyjazdowi z Erasmusa. Poznałam tam wielu przyjaciół, z którymi dalej utrzymuję kontakty - mimo różnic narodowościowych i kulturowych wspieramy się nawzajem, planując w dalszym ciągu rozwijać tę piękną polsko - hiszpańską relację. Wszystkim, którzy mając szansę wyjazdu, zastanawiają się jeszcze nad nim, śmiało mówię - nie ma się czego obawiać.

Jedź, zwiedzaj i poznawaj świat!
Nysa to za mało;)))

Magdalena Lazar

Wydział Nauk Technicznych - kierunek architektura, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:   
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK