Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Violetta Rezler-Wasielewska oraz Prezes Fundacji 2.8 Michał Grocholski
mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy czasowej pt. Test na obecność

Wydarzenie będzie miało miejsce w Opolu, 30 września 2022 r. (piątek), o godz. 18.15
w siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu

Szanowni Państwo!
Czy przytłoczeni dramatem historii potrafimy dostrzegać piękno ma
terii w miejscach, które ludzie w przeszłości uczynili strasznymi i brzydkimi? Czy pozostałości obozowe z II wojny światowej mogą być dzisiaj przedmiotem artystycznych doznań? Te i wiele innych pytań, ale i odpowiedzi, pojawi się w trakcie zwiedzania najnowszej wystawy prac Sławoja Dubiela. Współpracujący z naszym Muzeum od lat artysta fotograf skierował obiektyw swojego aparatu na relikty Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf – miejsca, gdzie w latach 1939–1945 istniał jeden z największych jenieckich kompleksów obozów Wehrmachtu w Europie.

Sławoj Dubiel, członek Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, założyciel Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8 i jeden z organizatorów Opolskiego Festiwalu Fotografii nie po raz pierwszy sięga po tematy związane z przeszłością Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Jego wystawa „Historia naturalna” prezentowana w 2012 r. w ramach II OFF dokumentowała zarówno ślady tragicznej historii Lamsdorf/Łambinowic, jak i ich koegzystencję z przyrodą. Podczas tegorocznej edycji OFF artysta wraca do tematu, przypomina go nowymi pracami, w których koncentruje się na ruinach ośmiu murowanych baraków, poddanych niedawno konserwacji, a należących do najlepiej zachowanej części niemieckich obozów jenieckich z lat II wojny
światowej. Czarno-białe fotografie ukazują nagie fragmenty murów i po
sadzek, pełne pęknięć, rys, nierówności, krzywizn. Przekształcane przez
czas i przyrodę ruiny przykuły uwagę wnikliwego obserwatora, który
fotografując je, zachęca nas do namysłu nad ich fizycznością i do indywidualnego przeżywania tego specyficznego miejsca. Czy jest w nim również piękno?


Zapraszamy zatem do zwiedzania wystawy fotografii „Test na obec
ność” podczas jej otwarcia 30 września br., a także w kolejnych tygodniach. Ekspozycję można będzie oglądać przez cały październik, codziennie od poniedziałku do piątku w opolskiej siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3 w godz. 9.00–17.00.


Serdecznie zapraszamy!

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK