Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Projekt DECORUM

Z dniem 1 października 2012 r. PWSZ w Nysie przystąpiła do partnerskiego projektu DECORUM, który stworzony i opracowany został przez francuską Ecole d'Avignon. Projekt współfinansowany jest z programu Kultura 2007-2013 oraz z zasobów własnych regionu Provence-Alpes-Cote d'Azur.

W ramach projektu DECORUM opracowana zostanie metodologia spisu malowideł ściennych w architekturze domowej, w krajach, które przystąpiły do projektu. Projektodawca zwraca uwagę, iż malowidła ścienne występujące w zamkach, pałacach czy rezydencjach prywatnych stanowią niedocenione dziedzictwo kulturowe nie tylko na poziomie narodowym, ale też europejskim. Zasób wiedzy na temat tych dzieł, źródła dokumentacyjne, historyczne
i techniczne byłyby tymczasem nieocenioną wartością dla malarzy czy konserwatorów dzieł sztuki. Projekt zakłada wymianę wiedzy poprzez prowadzenie badań w trzech utworzonych
w tym celu atelier badawczych. Powstałe w wyniku tych badań notatki i opracowania zanim zostaną rozpowszechnione w państwach partnerskich będą najpierw testowane lokalnie.
Ponadto, powstanie baza danych, dostępna dla osób profesjonalnie zajmujących się sztuką
w tym konserwacją zabytków w ramach specjalnie opracowanej strony internetowej, która stworzy możliwość skonfrontowania stosowanych stylów i technik, jak również rozpowszechnienia ich na poziomie europejskim. Opracowana zostanie również ilustrowana publikacja przeznaczona dla specjalistów i innych osób zainteresowanych, która ukaże dzieła dotychczas ukryte, podniesie w ten sposób nie tylko ich wartość, ale również wartość zawodu konserwatora zabytków czy wręcz rolę historii.
Zastosowanie się do wskazówek, wypracowanych w ramach projektu ma zachęcić właścicieli zamków, pałaców czy rezydencji prywatnych, w których występują cenne malowidła ścienne do zachowania tego dziedzictwa a także do rozpowszechniania go choćby poprzez otwarcie drzwi w swoich obiektach podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

Na pierwszym spotkaniu partnerskim, które odbyło się w dniach 19.11-20.11.2012
w Awinionie ustalono harmonogram projektu, który, oprócz opracowania eksperymentalnej bazy danych historycznych malowideł ściennych znajdujących się w obiektach stanowiących własność prywatną, zakłada organizację trzech spotkań roboczych, z których jedno odbędzie się w murach CBEKZ PWSZ w Nysie we wrześniu 2013 roku.

W wyniku realizacji projektu powstanie modelowy indeks technik dekoracyjnych skatalogowanych w oparciu o wypracowaną przez konsorcjum metodologię, który może zostać wykorzystany zarówno, jako narzędzie inwentaryzacyjne pewnego zasobu niezinwentaryzowanych dotąd w żadnym oficjalnym opracowaniu czy rejestrze form dekoracyjnych bądź też, jako wzornik takich technik dostępny dla konserwatorów i innych zainteresowanych podmiotów.

Projekt ma charakter eksperymentalny, a opracowane produkty i rezultaty w przyszłości będą mogły posłużyć, jako punkt odniesienia w inwentaryzacji, niejednokrotnie chylących się ku upadkowi, malowideł.

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK