Elektroniczne ucho monitoruje hałas w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie
Elektroniczne ucho to produkt Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, który jest już znany w naszym regionie. Chociaż urządzenie, które monitoruje poziom hałasu w pomieszczeniu ciągle jest jeszcze w fazie rozwoju, kolejny jego prototyp zainstalowano w świetlicy środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. Należy przypomnieć, że elektroniczne ucho zostało zaprojektowane przez Pana Jakuba Łosia - studenta kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w ramach Studenckiego Koła Naukowego "Abaculus", a jego prototyp powstał z pomocą pracowników Instytutu Nauk Technicznych PWSZ w Nysie.
10 stycznia w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie odbyło się spotkanie, na którym pracownicy OPS oraz ich wychowankowie mogli podzielić się wrażeniami z efektów pracy elektronicznego ucha. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszej uczelni: dr inż. Piotr Chwastyk, dyr. RCTWiTI oraz mgr Jacek Tomasiak, z-ca dyr. Instytutu Nauk Technicznych, na ręce których złożono podziękowania za możliwość udostępnienia tego urządzenia, które w wyraźny sposób wpłynęło na ograniczenie hałasu w świetlicy. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej zwrócili również uwagę na ważną rolę, jaką elektroniczne ucho odgrywa w podnoszeniu świadomości, szczególnie u dzieci, jak cennym zmysłem jest słuch. Elektroniczne ucho wyposażone jest w układ diod, które zapalając się informują o poziomie hałasu. Jest to bardzo obrazowo i czytelnie przekazywana informacja o konieczności obniżenia hałasu, którą łatwo odczytują nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci. Urządzenie jest nie tylko praktyczne, ale również estetyczne, dzięki czemu świetnie wkomponowuje się w wystrój świetlicy środowiskowej.
Spotkanie zostało zarejestrowane przez opolską telewizję i pokazane w Kurierze Opolskim. Materiał filmowy można obejrzeć na stronie internetowej TVP3 pod adresem https://opole.tvp.pl/28577614/elektroniczne-ucho-pilnuje-ciszy