01.10.2015 na Zamku w Otmuchowie odbyła się II Konferencja FAG S.A.
Udział w Konferencji ze strony PWSZ w Nysie wzięli Panowie mgr Jacek Tomasiak i dr Piotr Bernat pracownicy Instytutu Zarządzania i studenci kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Panowie Wiktor Wiśniewski, Mateusz Kaziuk, Paweł Piwowar IIZIP i Panowie Krzysztof Wróblewski i Bartłomiej Duda IIIZIP.
Pan dr P. Bernat przedstawił dotychczasową współpracę IZ PWSZ W Nysie z FAG S.A., ofertę PWSZ w Nysie i zaprosił uczestników konferencji do współpracy. Z kolei Pan mgr J. Tomasiak omówił zagadnienie druku 3D. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z efektami druku 3D, co wzbudziło wśród uczestników bardzo duże zainteresowanie (foto).
Studenci ZIP-u zaprezentowali skanowanie i efekty pracy w postaci obróbki cyfrowej pozwalające na przygotowanie modelu druku 3D. Po zakończeniu części plenarnej obrad na dziedzińcu Zamku odbył się pokaz możliwości drona.
W czasie konferencji zaprezentowano możliwości wykorzystania Rapid Technologii w procesie produkcyjnym. W szczególności zaprezentowano technologię Rapid Prototyping - szybkie wytwarzanie rzeczywistych prototypów maszyn i urządzeń za pomocą drukarki 3D. Następnie technologię Reverse Engineering - czyli tworzenie modelu bryłowego w komputerze na podstawie rzeczywistego obiektu za pomocą skanera 3D lub techniki fotogrametrii. Na koniec zaprezentowano technologię Rapid Incpection - szybkie wykonanie pomiaru obiektu rzeczywistego za pomocą techniki skanowania 3D. Wykorzystanie zaprezentowanych Rapid Technologii pozwala wykryć błędy procesu obróbki już na etapie tworzenia modelu prototypowego. Tworzenie parametrycznych modeli 3D stanowi bazę do opracowania procesu technologicznego w programach CAM, dzięki którym generowany jest kod NC na obrabiarki sterowane numerycznie.
Studenci koła naukowego "ABACULUS" PWSZ w Nysie zaprezentowali
przykładowy proces wydruku 3D na drukarce MakerBoot. Omówili zalety i wady procesu
wydruku 3D oraz jego parametry, a także zakres stosowanych materiałów. Następnie
przedstawili proces tworzenia modelu 3D za pomocą fotogrametrii za pomocą aparatu
fotograficznego oraz drona.
dr inż. Piotr Bernat
Instytut Zarządzania