Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja
INTENSYWNY KURS JĘZYKA POLSKIEGO DOBIEGŁ KOŃCA

Zakończył się trzytygodniowy kurs języka polskiego zorganizowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej, w którym uczestniczyli studenci z Turcji, Hiszpanii oraz Ukrainy.
Był to czas zdobywania wiedzy, a także podróżowania, zabawy i zawierania nowych znajomości.

W trakcie gdy większość studentów beztrosko spędzała swój wakacyjny czas, kilku obcokrajowców z Turcji, Hiszpanii i Ukrainy postanowiło przeznaczyć go na intensywną naukę naszego języka ojczystego. Corocznie organizowany kurs prowadziła Pani Magda Kilarska wraz z Panią Iloną Gwóźdź-Szewczenko z Instytutu Neofilologii, które podzieliły zakres tematyczny zajęć na część gramatyczną i słownictwo oraz część praktyczną. Aby przekazywana wiedza była klarowna i ciekawa, prowadzące korzystały z podręcznika pt. "Nie taki polski straszny jak go malują...", wydanego przez Oficynę Wydawniczą PWSZ w Nysie. Jest to pozycja o tyle ciekawa, że oprócz ćwiczeń gramatyczno-leksykalnych zawiera najciekawsze informacje na temat atrakcji turystycznych nyskiego regionu.

Studentom już po drugim tygodniu kursu nie sprawiała najmniejszej trudności autoprezentacja, charakterystyka wyglądu, a także opis osobowości i nastroju, określenie zainteresowań, różnych zawodów i kierunków studiów. Udając się na zakupy do sklepu, do restauracji, kina, czy apteki - studenci mogą czuć się pewnie, gdyż w ramach zajęć w teorii, jak i w praktyce trenowali możliwe stosowne do różnych sytuacji zwroty. Poznanie podstaw języka polskiego nie było jedynym wyznaczonym celem. W programie zrealizowano również zajęcia poruszające zagadnienia polskiej kultury, obyczajów i historycznych ciekawostek, które zaprezentowała Pani Dagmara Bojda z Biura Współpracy Międzynarodowej. Różnorodność polskiej kultury ludowej oraz sztuki inspirowanej wielobarwnością, charakterystyczną dla grup etnicznych z różnych zakątków naszego kraju, przybliżała na zajęciach dodatkowych Samanta Borkowska. Wraz ze studentami starała się wykazać jej ogromny wpływ na twórczość współczesną, analizując różne teksty kultury, czemu towarzyszyły wycieczki śródmiejskie m.in. do Cepelii. Podejmowane tematy często praktykowane były w formie gier w myśl prastarej zasady, iż najlepiej jest uczyć się bawiąc jednocześnie.

Nierozłącznym elementem naszego trzytygodniowego kursu są wycieczki krajoznawcze, które sprzyjają integracji grupy. Jest to czas, kiedy oprócz zasłużonego wypoczynku, wielu nagród i niespodzianek za trudy nauki oraz znakomitej zabawy, mamy okazję poznać bogactwo kulturowe krajów, z których przyjechali nasi studenci. Poczynając od spaceru, zaznajamiającego z historiami różnych reliktów przeszłości naszego malowniczego miasteczka, odbyła się także wycieczka do Kłodzka oraz w nieco mniejszym składzie wyjazd do Czech.
Wyjazd wyciągiem na Czarną Górę podczas wycieczki w nieodległe góry, gry przy słodkim poczęstunku w Puchaczówce, spacer po lesie, zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, pełnej rozmaitych pobudzających wyobraźnię form naciekowych, znakomite tradycyjne polskie pierogi w złotostockiej karczmie - to tylko część atrakcji urozmaicających nasz wyjazd, które pozwoliły nie tylko wypocząć na łonie natury, ale przede wszystkim stworzyć atmosferę przyjacielskiej zabawy, która panowała aż do końca kursu.

Cała nasza zagraniczna załoga z ogromnym zaangażowaniem i pomysłem na zaprezentowanie kultur swoich krajów, uczestniczyła w trakcie obchodów tegorocznego Nyskiego Festiwalu Nauki. Celem tego wydarzenia jest propagowanie szeroko rozumianej nauki, a studenci zagraniczni, stając się jego nierozłączną częścią, uświadomili swoim słuchaczom, że zdobywanie wiedzy wymaga ogromnej otwartości, przede wszystkim na to, co jeszcze nieznane i być może nie do końca rozumiane. Przedsięwzięcie z pewnością zwiększyło mobilizację do nauki języków obcych, która w dobie tak intensywnego postępu cywilizacyjnego jest furtką umożliwiającą poszerzanie horyzontów. Dodatkowo uczniowie nyskich gimnazjów mieli unikalną okazję posłuchać o kulturze, tradycji, historii, a nawet kuchni różnych krajów, bezpośrednio od ich obywateli, co niewątpliwie jest bardziej przystępne i ciekawsze od przekazu pisemnego.

Specjalnie dla naszych zagranicznych studentów zorganizowane zostało ognisko z musztrą paradną na Twierdzy Pruskiej. Udział wzięli w nim także uczestnicy projektu konserwatorskiego reSpect z Finlandii oraz szczególni goście- żołnierze pułku piechoty Księstwa Warszawskiego, którzy z wielką pasją opowiedzieli o strategiach bitewnych, fortyfikacjach nyskich i ciężkiej doli żołnierza. Spotkanie urozmaicone zostało iście brawurowym pokazem broni palnej, która wywołała uśmiech na naszych twarzach z nieukrywaną szczyptą strachu. Po sycącym posiłku oddaliśmy się urokom biesiadowania przy rytmach wdzięcznie wygrywanych przez zespół "Fokus".

Intensywny kurs języka polskiego niestety dobiegł końca. Mamy nadzieję, że zdobyta w jego trakcie wiedza okaże się przydatna studentom Erasmusa Plusa w nadchodzącym wielkimi krokami roku akademickim. Czy była wystarczająca, aby zdobyć piątkowe oceny na egzaminie końcowym? Dowiemy się już 30 września w trakcie Adaptation Day, kiedy nastąpi rozdanie certyfikatów. Tzw. Dzień Adaptacyjny to wydarzenie w znacznie powiększonym składzie, podczas którego wszyscy zagraniczni studenci PWSZ w Nysie będą mieli okazję poznać się nawzajem i spędzić wspólnie dzień pełen konkursów i zabaw.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w kursie oraz za otwartość i wiedzę, którą także my mogliśmy czerpać od Was. Życzymy powodzenia w dalszej nauce i wspaniale spędzonego czasu w trakcie studiów w Nysie!!

Samanta Borkowska

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK