Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja

Umiędzynarodowienie kształcenia w PWSZ w Nysie

Od 25 lutego do 1 marca 2013 roku w PWSZ w Nysie trwał Erasmus Week. Z tej okazji przez cały tydzień odbywały się spotkania informacyjne z koordynatorami oraz studentami, którzy skorzystali z programu LLP Erasmus. W czwartek, 28 lutego, odbyło się także spotkanie JM Rektor PWSZ w Nysie prof. Zofii Wilimowskiej, Prorektora ds. studenckich i dydaktyki dra Mariusza Kołosowskiego oraz Pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej z Dyrektorami i Koordynatorami Instytutowymi. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe działania i sukcesy związane umiędzynarodowieniem kształcenia w PWSZ w Nysie.

PWSZ w Nysie słynie z wykorzystania możliwości jakie daje współpraca międzynarodowa. Od lat jest ona istotnym elementem strategii rozwoju Uczelni i stanowi o jej przewadze konkurencyjnej. Od 2004 roku nyska Uczelnia otrzymała już przeszło 1,5 mln euro na realizację międzynarodowych projektów i programów edukacyjnych. Obecnie otrzymuje drugie co do wielkości dofinansowanie na realizację programu Erasmus na Opolszczyźnie. Na uznanie zasługuje również prowadzony w Instytucie Architektury Program Wspólnych Studiów z niemiecką FH Lausitz, w ramach którego w ciągu ostatnich 4 lat dodatkowy dyplom uczelni niemieckiej uzyskało już 36 studentów architektury. To niebywały sukces i ogromna szansa dla ambitnych studentów i samej Uczelni. Dodatkowo, żacy mają możliwość doskonalić swoją znajomość języka niemieckiego oraz zdobyć nowe umiejętności. Nie bez znaczenia jest także możliwość nawiązania znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować np. współpracą biznesową.

Warto przy tym dodać, że w chwili obecnej PWSZ w Nysie ma już na swoim koncie 137 umów bilateralnych Programu Erasmus z 62 uczelniami z 20 krajów i od początku jest w tym zakresie niekwestionowanym liderem wśród wszystkich PWSZ-ów w Polsce. Od roku 2005 z wyjazdów zagranicznych w ramach Programu Erasmus skorzystało już łącznie 662 studentów i pracowników, a studenci przyjeżdżający to obecnie około 60 osób rocznie głównie z Turcji, Łotwy, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Czech, Litwy i Portugalii. Oferta kursów prowadzonych w języku angielskim jest corocznie uaktualniana, wzbogacana wykładami gościnnymi prowadzonymi przez reprezentantów uczelni partnerskich. Obecnie opracowywana jest w Uczelni angielskojęzyczna ścieżka kształcenia, z której będą mogli skorzystać również polscy żacy. Studenci zagraniczni mają ponadto możliwość uczestnictwa w intensywnym kursie języka polskiego przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych i jego kontynuacji podczas całego pobytu jako lektorat języka polskiego.

PWSZ w Nysie coraz chętniej wybierana jest również przez studentów z Ukrainy czy innych krajów jako możliwość zdobycia pełnowartościowego dyplomu europejskiego uznawalnego w kraju i za granicą. To potencjał o niebagatelnym znaczeniu dla strategii umiędzynarodowienia Uczelni, która przynosi dziś wymierne korzyści, takie jak: wzrost atrakcyjności i konkurencyjności, poszerzenie oferty kształcenia, wzmocnienie potencjału naukowego uczelni, podniesienie kompetencji językowych, jakości prowadzonych kursów, a przede wszystkim szybsza reakcja na trendy globalne oraz nowe perspektywy rozwoju w oparciu o międzynarodowe konsorcja i partnerstwa. Korzyści dla studentów i pracowników rozpatrywać należy natomiast na kilku płaszczyznach takich jak: aspekt akademicki, personalny, zawodowy, finansowy i poznawczy.

UMIĘDZYNARODOWIENIE KSZTAŁCENIA w PWSZ w Nysie realizowane jest przez wiele działań, do których należą w szczególności:

  • Studia częściowe w zagranicznych uczelniach partnerskich - ERASMUS, TEMPUS, BUWIWM.
  • Kontynuację studiów na 2-gim cyklu kształcenia  (DK-Aaborg, Roskilde, DE-Cottbus, CZ-Liberec).
  • Joint Diploma Nysa/FH Lausitz/Architektura.
  • Kursy językowe dla studentów i pracowników (przygotowawcze, intensywne, EILC, BUWIWM i inne).
  • Moduły w języku angielskim dla studentów zagranicznych/ Ścieżka angielska.
  • Międzynarodowe konferencje, warsztaty, projekty i programy edukacyjne (Kursy Intensywne Erasmus, Leonardo da Vinci/Projekty Pilotażowe, Mobilności i Partnerskie, Kultura 2007-2013, Socrates/Comenius, Grupa Wyszechradzka , POKL i inne).
  • Zasoby  biblioteczne w języku obcym, najczęściej w języku angielskim.
  • Kurs języka polskiego z elementami wiedzy o kulturze na bazie własnej publikacj autorskiej „Nie taki polski straszny jak go malują…”.

MIĘDZYNARODOWOŚĆ W PROCESIE ZDOBYWANIA DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO w PWSZ w Nysie to przede wszystkim: zagraniczne staże absolwenckie w ramach projektu Leonardo da Vinci, międzynarodowe specjalistyczne targi pracy, wizyty studyjne w firmach zagranicznych, praktyki studenckie w ramach projektu LLP Erasmus i inne działania poszerzające możliwości studentów i absolwentów o czynnik międzynarodowy.

Współpraca międzynarodowa PWSZ w Nysie jest szansą, która otwiera im wiele drzwi i na zawsze może zmienić ich światopogląd.

W ostatnim czasie przed Nyską Alma Mater pojawiły się kolejne perspektywy: nowe umowy o współpracy z Uniwersytetem Lwowskim z Ukrainy i wietnamskim Nguyen Tat Thanh University. Wiele wskazuje również na to, że w najbliższym czasie Uczelnia uruchomi kolejne programy wspólnego kształcenia z uczelniami zagranicznymi, dające studentom możliwość jednoczesnego zdobycia drugiego dyplomu w uczelni partnerskiej.

PWSZ w Nysie to Uczelnia, która potrafi zidentyfikować i wykorzystać szanse, jakie niesie ze sobą współpraca międzynarodowa będąca nadzieją na wszechstronny rozwój. Jest to też powiew świeżości dla oferty edukacyjnej, a co najważniejsze znacznie zwiększa możliwości młodzieży z mniejszych miast na dostęp do bogatej oferty programów międzynarodowych, rozwijających ich kompetencje osobiste i zawodowe, co jest dla nich gwarancją dobrego startu w przyszłość.

JEŚLI ROZWIJAĆ SKRZYDŁA – TO WŁAŚNIE W PWSZ W NYSIE! TU MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!

Posłuchaj:

Anna Opałka - Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych PWSZ w Nysie

Anna Opałka
Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych

Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni

Opublikowano: 4-03-2013

 

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK