Kontrast:

KontaktyAkademik, stypendia, zapomogiWsparcie studentów niepełnosprawnychWirtualna UczelniaDziekanatyPlatforma edukacyjnanKlasa

Samorząd Studencki

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Nyscy studenci pomagają w walce z koronawirusem

Już ponad pół tysiąca przyłbic ochronnych wyprodukowali na drukarkach 3D studenci Koła Naukowego Abaculus kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji PWSZ w Nysie. Osłony zostały przekazane do pracowników służby zdrowia w regionie, Szpitala w Nysie, Szpitala w Kędzierzynie Koźlu, Szpitala im. św. Józefa oraz Szpitala MSWiA w Głuchołazach, Szpitala w Korfantowie oraz DPS-u w Korfantowie, a także Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. Akcja została pozytywnie przyjęta przez pracowników jednostek ochrony zdrowia. Nyscy wolontariusze działają samodzielnie w domu, w przerwach między zajęciami na Uczelni, które odbywają się teraz on-line.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych na swojej stronie Facebookowej opublikowali wpis o następującej treści: Bardzo dziękujemy studentom z Koła Naukowego "Abaculus" Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie za wyposażenie pracowników zespołów ratownictwa medycznego oraz szpitalnego oddziału ratunkowego w Nysie w przyłbice, które w znaczny sposób podniosą bezpieczeństwo w wykonywaniu codziennych czynności ratujących życie.

Podziękowania z OPS-u Nysa za okazane wsparcie poprzez przekazanie opiekunkom z Działu Usługi i Domów Pomocy Społecznej przyłbic ochronnych otrzymali: studenci i Prodziekan Wydziału Nauk Technicznych – kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, mgr inż. Jacek Tomasiak.

Podobne wyrazy wdzięczności napłynęły też z Centrum Ratownictwa Specjalistycznego Ankar: Bardzo serdecznie chcemy podziękować Studentom PWSZ Nysa z Koła Naukowego Abaculus za wykonane i dostarczenie przyłbic. Ambitna, bezinteresowna i pełna oddania praca studentów uczelni w Nysie przyczynia się do ochrony zarówno absolwentów jak i aktualnych studentów kierunku Ratownictwa Medycznego nyskiej uczelni zasilających nasze szeregi… Mamy nadzieję, że okazane dobro i poświęcenie jakimi jesteśmy obdarowani zarówno my jak i nasi pacjenci powróci do Was z olbrzymią nawiązką!!

- Pomimo pandemii ilość interwencji Zespołów Ratownictwa Medycznego, w których pracuje wielu absolwentów PWSZ w Nysie nie zmniejszyła się, a przyłbice są bardzo dobrym uzupełnieniem środków ochrony osobistej. Zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracy ratowników medycznych, a dla pacjentów są dowodem na profesjonalizm służb. Nyscy ratownicy medyczni są bardzo wdzięczni za tę inicjatywę – podkreśla dr Ireneusz Barziej – wykładowca na kierunku ratownictwo medyczne (na zdjęciu poniżej Pan Mariusz Grinberg - ratownik medyczny, absolwent PWSZ w Nysie).

Studenci PWSZ dostarczyli przyłbice ochronne z drukarek 3D także do Starostwa Powiatowego w Nysie. Zostaną one przekazane do pracowników jednostek powiatowych. Studenci Koła Naukowego Abaculus oraz Rektor PWSZ w Nysie otrzymali podziękowania od Wicestarosty Damina Nowakowskiego za pomoc dla placówek służby zdrowia w Powiecie Nyskim. 

Studenci na co dzień działający w Kole Naukowym Abaculus w ramach kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji postanowili działać w tym trudnym dla wszystkich czasie stanu epidemii. Sami zaprojektowali wzór przyłbicy ochronnej wykorzystując w ten sposób wiedzę i doświadczenie nabyte podczas studiów w nyskiej Uczelni. Pracują w składzie: Mateusz Mielec, Piotr Marchewka, Sebastian Olszowski, Piotr Miziorko pod opieką mgr inż. Jacka Tomasiaka oraz mgr inż. Michała Malskiego, którzy również koordynują dystrybucję osłon ochronnych w naszym regionie. Pomagają też Dominika Pastuszka, Kinga Szpigiel i Michał Koktysz.

Akcję studentów wspierają przedsiębiorstwa (wieloletni partnerzy Uczelni) dostarczając niezbędne materiały do produkcji osłon na drukarkach 3D. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zapewnia wsparcie przedsięwzięcia, głuchołaski zakład Schattdecor przekazał studentom dużą ilość folii ochronnych, podobnie firma Tomart z Nysy, a przedsiębiorstwa Wakmet, Fiberlogy oraz ZOZ Nysa dostarczyły rolki filamentu PET-G.

Przypomnijmy, że projekt studentów PWSZ w Nysie umożliwia produkcję jednej osłony ochronnej w ciągu 35 - 45 minut. Większość gotowych projektów na drukarki 3D dostępnych w internecie to czas ok. 3-4 godzin druku. Ze względu na zapotrzebowanie taki czas realizacji był nie do zaakceptowania przez studentów. Szczegóły na temat akcji Koła Naukowego Abaculus i kontakt można znaleźć na stronie internetowej koronawypad.pl, którą utworzyli studenci. Ze strony można m.in. pobrać projekt i pliki do druku.

Na zdjęciach pracownicy szpitali w: Głuchołazach, Kędzierzynie-Koźlu i Nysie. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, ratownicy medyczni, pracownicy przychodni w Nysie, podziękowania ze Starostwa Powiatowego w Nysie. Poniżej film z wypowiedziami studentów:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2018   
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK