Kontrast:

Seminarium UTW w PWSZ w Nysie

W dniu 22.01.2016 po raz trzeci spotkali się seniorzy z UTW objęci patronatem PWSZ w Nysie. Seminarium odbyło się w ramach cyklu Innowacyjny Uniwersytet Trzeciego Wieku, a poświęcone było w części merytorycznej wolontariatowi kompetencji.

Zebranych, uczestników, gości i występujących artystów przywitał Pan dr Piotr Bernat. Seminarium otworzyła Pani prof. Zofia Wilimowska Rektor PWSZ w Nysie, która podkreśliła rolę uniwersytetów trzeciego wieku, a w szczególności świadczonego przez seniorów, działających w ramach UTW, wolontariatu kompetencji.

W sesji pierwszej wystąpili w kolejności:

Pani Michalina Danuta Podgórni, Prezes UTW Nysa, która dokonała wprowadzenia w zagadnienie wolontariatu kompetencji, ilustrując go przykładami z własnej działalności UTW Nysa. Omówiła pracę klubów zainteresowań: literackiego, podróżniczego, rękodzieła, filmowego i fotograficznego. Pani Janina Kowalska Prezes UTW „Ziemi Kozielskiej” z Kędzierzyna-Koźla omówiła działalność swojego uniwersytetu. Z kolei Pan Edward Barbarzak reprezentujący UZW Pokolenia z Prudnika omówił te działania, które wpisują się w wolontariat kompetencji, jak np. „latający Uniwersytet”, czy inne przedsięwzięcia polegające na wychodzeniu po za Uniwersytet z różnymi formami aktywności.

W drugiej sesji swoje wystąpienia miały:

Pani Karlona Popiel Prezes UTW Nowa Ruda, która omówiła rolę ogólnopolskiego parlamentu seniorów w kontekście wolontariatu kompetencji, a także przedstawiła szereg problemów dotyczących seniorów, a wymagających rozwiązania. Z kolei Pani Barbara Morajko Prezes UTW Głuchołazy omawiała problemy wolontariatu kompetencji realizowanego w ramach projektów z zewnętrznym finansowaniem. Oba wystąpienia spotkały się z zainteresowaniem i żywą dyskusją wśród zebranych. Wreszcie przykłady wolontariatu realizowanego jako formę uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej na przykładzie działalności UTW Prudnik przedstawił w imieniu Pani Prezes Wioletty Boberskiej Pan dr inż. Piotr Bernat. Wystąpienia ilustrowane były stosownymi materiałami wizualnymi.

Po dyskusji był czas na komunikaty i zaproszenia do współpracy, co wiązało się z planem pracy UTW na 2016 rok. W tej części miało miejsce miłe wydarzenie. Pani Barbara Morajko Prezes UTW Głuchołazy otrzymała od przedstawicieli UZW Pokolenia list gratulacyjny z okazji nominacji do głuchołaskiej „Kozy”.

Przed rozpoczęciem części merytorycznej seminarium, z repertuarem jasełkowym, wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej z Kopernik. Największą radość sprawiły dzieci uczestnikom specjalnie przygotowanymi na ten występ życzeniami z okazji dnia babci i dnia dziadka. Występ naprawdę się podobał o czym świadczyły reakcje uczestników, a hitem nad hitami okazały się być wyżej wzmiankowane życzenia.

Seminarium prowadzili Pani Michalina Danuta Podgórni, Prezes UTW Nysa i Pan dr inż. Piotr Bernat pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UTW.

W podsumowaniu seminarium Pan dr inż. Piotr Bernat zwrócił uwagę na najważniejsze kwestie związane z wolontariatem kompetencji. Podkreślił rolę i potrzebę cyklicznych spotkań seminaryjnych, ich unikalność i zauważalne efekty wdrażanych z kolejnych edycji wniosków. Jest to tym bardziej cenne, że samo środowisko dyskutując o problemach i możliwościach działania wskazuje na potrzeby i kierunki oczekiwanych zmian, tak w relacjach wewnętrznych, jak i z otoczeniem.

Pani Michalina Podgórni podziękowała za udział, dyskusję i organizację wszystkim uczestnikom i organizatorom, a w szczególności Paniom z UTW Nysa, które zadbały o uczestników prezentując -w praktyce- podczas przerwy wolontariat kompetencji, które to kompetencje uczestnicy ocenili, jako najwyższej próby.

Po zakończeniu seminarium Pan Marek Flakowski zabrał zainteresowanych, uczestników seminarium  na spacer po „Nysie, jakiej nie znacie”.

Inf. wł.

Oprac. Biuro Promocji PWSZ w Nysie

Opublikowano: 24-01-2016




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik