Kontrast:

Konferencja Naukowa „Seniorzy w społeczeństwie”

Przez 3 dni, od 15 do 18 maja 2014 r., seniorzy świętowali w Nysie. To specjalnie dla nich zorganizowano liczne wydarzenia, m.in.: sesję Rady Seniorów, Konferencję Naukową, pokazy filmów, zajęcia rekreacyjne na pływalni, zabawy taneczne i wiele innych atrakcji. Akcja prowadzona była przez Urząd Miejski w Nysie, Dzienny Dom Pobytu, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

W piątek 16 maja 2014 roku w ramach „Wiosennych Dni Seniora” w Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, odbyła się Konferencja pn. „Seniorzy w społeczeństwie”. W spotkaniu udział wzięłi seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Nysy i Prudnika oraz zaproszeni goście.

W trakcie trwania konferencji zaprezentowano 10 tematów przekrojowo traktujących o możliwościach PWSZ w Nysie oraz 2 sesje animacji form taneczno-ruchowych.

Przybyłych gości oraz uczestników konferencji przywitała JM Rektor PWSZ w Nysie prof. Zofia Wilimowska, uroczyście otwierając Konferencję. Podczas wystąpienia Rektor podziękowała, władzom oraz słuchaczom UTW w Nysie, za owocną współpracę oraz wyraziła chęć dalszego umacniania partnerstwa pomiędzy UTW a PWSZ w Nysie. Profesor Zofia Wilimowska przybliżyła wszystkim zgromadzonym innowacyjną ideę Cohousingu. Jest to rodzaj wspólnoty mieszkaniowej, w której w pełni samodzielne lokale mieszkaniowe połączone są z przestrzeniami wspólnymi. Samodzielny lokal składa się z przestrzeni mieszkalnej: sypialni, kuchni i łazienki. Oprócz tego w Cohousingu znajduje się wspólny salon z kuchnią na wspólne posiłki, przyjęcia czy spotkania, pokoje gościnne, warsztat, pokój zabaw dla dzieci oraz pralnia. Części wspólne mogą być dowolnie modyfikowane ze względu na potrzeby i upodobania wspólnoty, która je zamieszkuje. Rektor PWSZ w Nysie prof. Zofia Wilimowska nie ukrywała, że w przyszłości chętnie widziałaby takie osiedla w Nysie lub okolicy. Poprosiła także, obecną na konferencji Danutę Jazłowiecką, Posłankę do Parlamentu Europejskiego, by rozpropagowała ideę w szerszym kręgu.

Na zakończenie wystąpienia Pani Rektor zaproponowała także zmianę nazwy Uniwersytetu. „Trzeci Wiek”, według Pani Rektor, nie jest adekwatną nazwą dla ludzi tak silnych, przedsiębiorczych i ambitnych, którzy zasilają szeregi Uniwersytetu.

Następnie JM Rektor prof. Zofia Wilimowska zaprosiła prelegentów do wystąpień. Jako pierwsza ze swoim przemówieniem pt. „Seniorzy w polityce UE” wystąpiła Danuta Jazłowiecka Posłanka do Parlamentu Europejskiego. Pani Poseł w swoim wystąpieniu mówiła nie tylko o potrzebach, ale także o innych kwestiach, równie ważnych, związanych z funkcjonowaniem tej grupy społecznej w naszym kraju. Mówiła o efektywności wykorzystania środków unijnych przeznaczonych na wsparcie seniorów oraz o wyrównywaniu szans wszystkich obywateli. Przedstawiła główne problemy, z którymi muszą na co dzień borykać się starsi ludzie, tj. opieka medyczna, opieka społeczna, brak zatrudnienia, samotność. Zachęciła działaczy do aktywności, poinformowała o możliwościach zmiany priorytetów projektów unijnych na lata 2014–2020, by pieniądze przeznaczane na programy aktywizacji osób starszych w sposób rzetelny zaspokajały ich faktyczne potrzeby.

Kolejny wykład pt. „Współpraca PWSZ w Nysie z seniorami na przykładzie UTW” przedstawił prof. Tomasz Malczyk – Prorektor ds. ogólnych. Prorektor opowiedział słuchaczom historię i początki powstawania Uniwersytetów Trzeciego wieku w Polsce i na świecie. Zwrócił uwagę na ważność współpracy PWSZ w Nysie z UTW, nakreślił także obszar i zakres działań. Przybliżył słuchaczom najważniejsze wydarzenia, które Uczelnia realizowała dla studentów i wraz ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie.

„Kluczem do dobrego zdrowia i pełni życia osób starszych jest jakość funkcjonowania umysłu” to temat wystąpienia prof. dra. hab. n. med. Andrzeja Brodziaka. Wystąpienie przedstawione w sposób bardzo interesujący i rzetelny, z dużą dozą porad i refleksji dla zainteresowanych tematem seniorów.

Podczas konferencji swoją prelekcję na temat „Język w zachowaniach społecznych, moda na zapożyczenia” wygłosiła dr Elżbieta Szymańska–Czaplak.

Swój udział w konferencji –co nas szczególnie cieszy- mieli także studenci PWSZ w Nysie. Barbara Szlachta oraz Katarzyna Świątaszczyk – studentki Instytutu Dietetyki z tematem „Preferencje żywieniowe dzieci w wieku 4-6 lat, badania wstępne” oraz studentki z koła naukowego SKN „Trzymaj Formę” Maria Fleszar i Barbara Szlachta z tematem „Indeks glikemiczny”.

Na Konferencji „Seniorzy w społeczeństwie” poruszony został problem, z którym borykają się osoby starsze, często samotne, a mianowicie problem mieszkaniowy. Prof. dr hab inż. arch. Jacek Włodarczyk wystąpił z tematem „Mieszkanie na drugą połowę życia”.

Kolejnym tematem dotyczącym problematyki tej grupy społecznej był „Estetyczno - etyczny wymiar dojrzałości: wdzięk, godność, charakterystyczność, piękno” wygłoszony przez doc. dra Tomasza Drewniaka oraz  dr Ewę Smolkę–Drewniak.

Ostatnim tematem poruszanym na konferencji, zamykającym wszystkie sesje w części merytorycznej, był realizowany na zasadach konsultacji temat pt. „Choroby układu krążenia u osób po 55 roku życia” przygotowany przez prof. Zbigniewa Ciemniewskiego, Dyrektora Instytutu Dietetyki PWSZ w Nysie.

W trakcie trwania konferencji odbyły się 2 sesje animacji form taneczno–ruchowych przeprowadzonych przez Animatorkę Osób Starszych Panią Elżbietę Czepil z UTW w Nysie. Podczas sesji uczestnicy konferencji mogli zrelaksować się, odprężyć i poprawić samopoczucie poprzez ruch, zabawę, uśmiech i taniec, a wszystko przy akompaniamencie muzyki.

Dodajmy, że konferencję prowadził dr inż. Piotr Bernat - Pełnomocnik Rektora PWSZ w Nysie ds. współpracy z UTW oraz Pani Michalina Danuta Podgórni – Prezes UTW.

Całe to wydarzenie było doskonałą okazją do poznania wszelakich form, organizowanych na terenie gminy Nysa, dla seniorów. Padły interesujące propozycje wypełniania i spędzania wolnego czasu. Przybliżone zostały problemy na co dzień dręczące osoby starsze oraz nowe sposoby ich pokonywania. Przedstawiono także możliwości pozyskania środków unijnych na aktywizację osób starszych i efektywne ich wykorzystanie. Spotkanie to było też znakomitą okazją do miłego i aktywnego spędzenia czasu.

 

Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni

Opublikowano: 20-05-2014




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik