Kontrast:




Regionalne Centrum Transferu Wiedzy
i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie

Uczelnia Student Biuro Karier

Naukowo o biznesie i nie tylko…

Przedsiębiorczość i innowacyjność czynnikami kształtującymi przewagę konkurencyjną w gospodarce rynkowej i globalnej – to temat seminarium naukowego, które odbyło się środę, 9 stycznia, w Nowej Rudzie. Uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie oraz Agencję Rozwoju Regionalnego "AGROREG" S.A. byli przedstawiciele samorządów i biznesu oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nowej Rudy.

Seminarium rozpoczęło się od wystąpienia Prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego „AGROREG” S.A. mgra inż. Jerzego Dudzika, który przywitał uczestników spotkania i opowiedział o działalności Agencji. – Seminarium jest próbą budowania Współpracy między sferą biznesu a nauki. Dużo się na ten temat mówi, ale wcale nie jest to takie łatwe. Jednak myślę, że jeśli będziemy rozmawiać, wymieniać poglądy i wspólnie szukać nowych rozwiązań, to hasło „współpraca nauki i biznesu” będzie nie tylko sloganem ale stanie się faktem – mówił otwierając spotkanie Jerzy Dudzik.

Następnie dr inż. Zbigniew Kulas z Instytutu Finansów PWSZ w Nysie przedstawił szczegółowy program seminarium i zaprosił uczestników spotkania na pierwszy wykład, który wygłosił dr inż. Mariusz Kołosowski, Prorektor ds. studenckich i dydaktyki PWSZ w Nysie. – Tematem mojego wystąpienia było wykorzystanie zaawansowanych narzędzi rachunkowości zarządczej w racjonalizowaniu prowadzonej działalności gospodarczej. Temat ten wynika przede wszystkim z moich zainteresowań naukowych – wyjaśnia dr inż. Mariusz Kołosowski. Wykład ten wywołał spore zainteresowanie słuchaczy, które przełożyło się na dużą ilość pytań. – Moim celem było przedstawienie tematu w taki sposób, żeby pokazać dlaczego dokładne liczenie kosztów w przedsiębiorstwie jest tak bardzo istotne. Nie ukrywam, że pytania, które otrzymałem są dla mnie interesujące z punktu widzenia chociażby prowadzenia dalszych badań w tym zakresie. Poza tym teorię trzeba konfrontować z praktyką. Tutaj mamy ku temu możliwości – dodaje dr inż. Mariusz Kołosowski.

W dalszej części seminarium wystąpili: dr hab. dr h. c. Tadeusz Zaborowski z poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele PWSZ w Nysie:  dr inż. Zbigniew Kulas (Instytut Finansów) oraz prof. Mariusz Czekała (Instytut Finansów).

Zobacz program seminarium.

Ostatnim punktem programu seminarium było wystąpienie dra Piotra Barona z Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie. Wygłosił on wykład pn. „Komunikacja interpersonalna w biznesie jako długofalowa inwestycja w rozwój firmy”. – W czasie wystąpienia starałem się przekonać słuchaczy, że komunikacja interpersonalna jest szansą dla każdego biznesmena. Szansą na to, aby komunikować się w sposób profesjonalny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy, co przekłada się na lepszą atmosferę pracy – tłumaczy dr Piotr Baron.

Na zakończenie spotkania w Centrum Biznesu i Innowacji w Nowej Rudzie odbył się koncert studentów Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie, w czasie którego dr Piotr Baron opowiedział słuchaczom o inspiracjach bożonarodzeniowych w muzyce. W repertuarze świątecznym, przed publicznością wystąpili: Sylwia Zasempa – wokal, Radek Pilarz – bębny, Krzysztof Ropicki - gitara basowa oraz Teodor Górka – pianino.

Celem tego spotkania była przede wszystkim rozmowa na temat sprawdzonych wzorców, które na terenie powiatu kłodzkiego a zwłaszcza gminy Nowa Ruda zostały przedsięwzięte w zakresie walki z bezrobociem. To tutaj właśnie na początku 2000 roku podjęto starania mające na celu utworzenie Noworudzkiego Parku Przemysłowego przy udziale kilku samorządów. Dzięki temu, w dużej ilości, powstały nowe miejsca pracy. Chcemy więc rozmawiać na temat pewnych działań, które warto naśladować i czerpać z nich wzorce a następnie, być może, wdrażać na terenie Nysy – podsumowuje dr inż. Piotr Woźniak, Kierownik RCTWiTI PWSZ w Nysie. Warto także podkreślić, że to już drugie seminarium naukowe, które zorganizowaliśmy w ramach umowy zawartej między RCTWiTI PWSZ w Nysie oraz Agencją Rozwoju  Regionalnego „AGROREG” S.A. Pierwsze odbyło się w czerwcu 2012 r. – dodaje Piotr Woźniak.

Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość

Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Zobacz nasz profil na FACEBOOK